ولترشبکه

ونزوئلا و همسایگانش در برابر جنگی که پیش روست قادر به مقاومت می باشند ؟

بحرانی که ونزوئلا ، و در حال حاضر نیکاراگوئا و هایتی را متزلزل کرده ، نیاز به بررسی دقیق دارد تا قدرت ایستادگی در برابر آن به وجود آید . تی یری میسان به سه فرضیه ی راهبردی اشاره دارد و با یکی از آنها موافق است . او استراتژی ایالات متحده رانشان می دهد و به راه های مقابله با آن می پردازد .

| دمشق (سوریه)
+
JPEG - 66.3 kb

امروزه ونزوئلا میان دو جناح تقسیم شده ، جناح رئیس جمهور نماینده ی قانون اساسی نیکولاس مادورو ، و وزیر مجمع عمومی خوان گوایدو.

خوان گوایدو به صورت خود خوانده خود را رئیس جمهور موقت معرفی می کند وبه مواد ۲۲۳ و ۲۳۳ قانون اساسی اشاره دارد تا این موضوع را قانونی جلوه دهد . با خواندن این مقاله متوجه خواهید شد که موارد مورد اشاره ی او مغایر قانون اساسی است . با این حال ، ایالات متحده ، گروه لیما و بخشی از اتحادیه ی اروپا خوان گوایدو را تایید می کنند .

بسیاری از حمایت کنندگان نیکولاس مادورو بر این باوراند واشنگتن قصد سرنگونی دولت چپ گرای ونزوئلا را دارد ، همانطور که علیه سالوادور آلینده در ۱۹۷۳ ، به هنگام ریاست جمهوری ریچارد نیکسون عمل کرد .

برخی دیگر بر افشاگری های مکس بلومنتال و دان کوهن اشاره دارند که مراحل طی شده توسط خوان گوایدو [1] را روشن می کنند . این افراد عقیده دارند که انقلاب رنگینی در راه است ، همانطور که در دوران ریاست جمهوری بوش پسر شاهدش بودیم .

در برابر تهاجم دشمنی قوی تر ، باید کلیه ی اهداف او را مشخص کرد و روش های به کار گرفته ی او را شناخت . تنها کسانی که پیش تاز شناختن ضربه های محتمل می باشند شانس زنده ماندن را خواهند داشت .

سه نظریه ی ثابت

برای ساکنین آمریکای لاتین ، مقایسه ی بحران کنونی با کودتای شیلی سال ۷۳ بسیار منطقی است . اما برای واشنگتن باز سازی جریان ۴۶ سال پیش توام با خطر و یک اشتباه خواهد بود : چرا که همان سناریو تکرار خواهد شد و همه با کلیه ی جزییات این شیادی آشنا هستند .

همچنین ، افشاگری روابط موجود میان خوان گوایدو و National Endowment for Democracy of Gene Sharp Equipe یادآور انقلاب رنگینی است که ونزوئلا در سال ۲۰۰۷ تجربه کرده است . اما برای واشنگتن باز گشت به طرح شکست خورده ی۱۲ سال پیش خطرآفرین خواهد بود.

برای شناخت اهداف واشنگتن باید به میدان جنگی که ترسیم کرده آمد .

در ۲۹ ماه اکتبر ۲۰۰۱ ، یعنی یک ماه نیم پس از حوادث نیویورک ،و پنتاگون ، وزیر دفاع ایالات متحده ، دونالد رامسفلد ، دفتر تغییر نیروها را به وجود آورد که ماموریت آن ایجاد انقلاب در ارتش ایالات متحده بود ، و تغییر دادن طرز تفکر حاکم در آن بود تا بتواند پاسخ گوی هدفی کاملاََ جدید باشد و برتری ایالات متحده را در جهان تثبیت نماید . این ماموریت به آدمیرال آرتور سبروسکی واگذار شد ، که تا کنون توانسته بود واحد های نظامی را وارد شبکه ی دیجیتالی نماید ودر سال های ۹۰ نظریه ی جنگ شبکه ای را پایه ریزی Network -centric warfare [2]کرده بود

سبروسکی استراتژی بسیار پیشرفته ی خود را نه تنها به پنتاگون ارائه داد ، بلکه به تمام آکادمی های نظامی نیز فرستاد . با این وجود ،کارهای درون ارتشی او تا به هنگام مقاله ی ( وانتی فیر ) در رسانه ها منتشر نگردید . و به دنبال آن نظریات او توسط مشاورش توماس بارنت انتشار یافت [3] . با اینکه تمام این اسناد به طور کامل در جریان تفکر پنتاگون قرار ندارد ، و برای آن توضیح نمی دهند ، اما آن را تایید می کنند . با این حال ، تفکر اصلی در آن است که ایالات متحده کنترل تمام منابعی نصف جهان را به دست بگیرند ، که این در راستای مصرف آن نمی باشد ، بلکه می خواهند تصمیم بگیرند چه کسانی باید از آن بهره مند شوند . برای نیل به این هدف ، باید تمام زیر ساخت های دولتی این مناطق ثروتمند را از بین ببرند و خود یکه تاز شوند و حکومت کنند .

به طور رسمی هنوز این استراتژی عملی نشده است . با این حال از بیست سال پیش شاهد وقایعی می باشیم که در کتاب بارنت به آن اشاره شده است . از سال های ۸۰ و ۹۰ ، مناطق دریاچه های بزرگ افریقا به کلی نابود گردید . نسل کشی در رواندا سبب مرگ ۹۰۰ هزار نفر گردید ، اما تمام منطقه به علت جنگ های طولانی نابود شد و در مجموع ۶ میلیون نفر کشته شدند . جای تعجب است که بیست سال بعد ، بسیاری از دولت ها نتوانسته اند در این مناطق استقلال خود را به دست بگیرند . این دوره پیش از نوشته شدن دکترین رامسفلد وسبروسکی بوده است . هنوز مشخص نیست آیا پنتاگون این حوادث را پیش بینی کرده بود یا نه ، و یا با نابودی این دولت ها طرح خود را تنظیم کرد . در سال های ۲۰۰۰-۲۰۱۰ ، موضوع نابود سازی خاور میانه ی بزرگ پیاده شد ، که این بار مطابق با نظریه ی رامسفلد و سبروسکی بوده است . البته شاید برخی بر این باور باشند که این تهاجمات ( دموکراتیک ) و جنگ های مدنی و چندین انقلاب بوده است .اما ، ملت هایی که در جریان این حوادث قرار گرفتند ،مخالف چنین ادعاهایی هستند ، و ما نیز شاهدیم که کلیه ی ساختارهای موجود این کشورها از بین رفته است و با این وجود هیچ جریان صلحی پیش رو نیست ، با اینکه عملیات نظامی پایان یافته است . در حال حاضر پنتاگون قصد دارد از خاور میانه ی بزرگ خارج شود و نیروهای خود را در حوزه ی دریای کارائیب مستقر سازد .

چندین عامل ثابت می کند که شناخت ما از جنگ های بوش پسر و باراک اوباما اشتباه بوده ، چرا که این جنگ ها با نظریه ی رامسفلد و سبروسکی مطابقت داشته است . باز خوانی این حوادث و انطباق آن با تز بارنت تنها یک اتفاق نیست ، و ما را وادار به باز خوانی و مطالعه ی جریاناتی که شاهدش بودیم می کند .

مطابق با این نظریه ما می توانیم مراحل نابود سازی حوزه ی دریای کارائیب را شاهد باشیم که از زمان انتشار فرمان باراک اوباما در تاریخ ۹ ماه مارس ۲۰۱۵ آغاز گردید . و مطابق با آن کشور ونزوئلا تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده به حساب آمد [4] . به نظر می رسد این امر مربوط به گذشته است ، اما واقعیت خلاف آن را نشان می دهد . جورج بوش پسر نیز فرمان Syrian Accountability act را در سال ۲۰۰۳ امضا کرد ، اما عملیات نظامی سوریه ۸ سال بعد از آن در سال ۲۰۱۱ آغاز شد . در طول این مدت ، واشنگتن توانست شرایط ایجاد بحران را میسر سازد .

مقابله با جریانات چپ گرا پیش از ۲۰۱۵

چنانچه این بررسی درست باشد ، ما باید عوامل پیش از سالهای ۲۰۱۵ را مطالعه کنیم ( کودتا علیه هوگو چاوز در ۲۰۰۲ ، انقلاب رنگین ۲۰۰۷ ، عملیات جریکو در فوریه ی ۲۰۱۵ ، و نخستین تظاهرات گروه گاریمباس ) ، عوامل پیش از سالهای ۲۰۱۵ مطابق با یک منطق پیش می رفت ، اما جریانات پس از آن ( تروریزم گروه گاریمباس در ۲۰۱۷ ) در این طرح قرار گرفته است .

تفکر من در اثر شناخت این عناصر می باشد .

در ۲۰۰۲ من به انتشار گذارش کودتایی می پردازم که در آن نقش ایالات متحده قرار دارد (جریان اختیارداران ونزوئلا ) [5] . پرزیدنتFedecamarasدر پس هوگو چاوز قصد داشت اطلاعاتی که در دست داشتم را بررسی کند و دو فرستاده نزد من به پاریس فرستاد . یکی از آنها مقام ژنرال را یافت و دیگری جزو شخصیت های مهم این کشور می باشد . مطالعات من توسط دادستان دانیلو آندرسون برای تحقیقات او به کار گرفته شد . او توسط سازمان سیا در سال ۲۰۰۴ کشته شد .

همچنین در سال ۲۰۰۷ ، دانشجویان تروتسکیست تظاهراتی علیه تجدید مجوز رادیو تلویزیون کاراکاس به راه انداختند . با کمک بلومنتال و کوهن ما امروزه واقفیم که خوان گوایدو در این تظاهرات شرکت داشته و از سوی تئوریسین های عدم خشونت ( جن شارپ ) دوره دیده بود . پرزیدنت هوگو چاوز به جای مبارزه با این تظاهرات افراطی ، و به علت مراسم امضای ( آلبا ) در سوم ماه ژوئن ، به مدت بیست دقیقه مقاله ای در ارتباط با ( جن شارپ ) را خواند و همچنین نشان داد که تفکر عدم خشونت این گروه در خدمت سازمان ناتو و سیا می باشد [6].بسیاری از تظاهر کنندگان با توجه به دامی که در آن افتاده بودند ، دست از مبارزه کشیدند . ( شارپ ) با نفی ساده لوحانه ی حوادث ، نامه ای به هوگو چاوز و سپس برای من فرستاد . این عمل باعث شد تا در میان گروه چپ گرای ایالات متحده هرج و مرج ایجاد شود ، چرا که برای آنها او شخصیت محترمی بود که با دولت ایالات متحده هیچ ارتباطی نداشت . پرفسور استیفن زونس ، از او دفاع کرد ، اما در برابر وقایع ، شارپ انستیتوی خود را بست و آن را به  [7](۷ )Otpor and Canvas

به حوادث کنونی باز گردیم . البته تلاش برای به قتل رساندن پرزیدنت نیکولاس مادورو ، یادآور ماجرای خود کشی پرزیدنت سالوادور آلینده می باشد . و تظاهراتی که رئیس مجمع ملی خوان گوایدو ترتیب داد ، به انقلاب های رنگین اشاره می کند . با این وجود با بررسی های من هر دو مغایرتی با یکدیگر ندارند . اقدام به کشتن معمر قزافی ، کمی قبل از عملیات نظامی علیه لیبی اتفاق افتاد . در حالی که پیروان ( جن شارپ ) نخستین تظاهرات علیه پرزیدنت حسنی مبارک را در مصر کادر بندی کردند ، توانستند به حوادثی که در کشورهای دیگر به کار برده بودند ، روایتی عربی بدهند [8] . اما ادامه ی حوادث نشان داد که تمام آنها رابطه ای با انقلاب رنگین و یا کودتا نداشته اند .

آماده سازی برای جنگ

چنانچه مطالعات من درست باشد – هر چند نیاز به بررسی های بیشتر دارد - نه تنها باید شاهد جنگ در ونزوئلا باشیم ، بلکه در تمام حوزه ی دریای کارائیب این جنگ ادامه خواهد یافت . در حال حاضر نیکاراگوا و هایتی وضعیت بحرانی دارند .

این جنگ تحمیلی از خارج آغاز خواهد شد . و هدف آن نابود سازی احزاب دست چپی به نفع احزاب دست راستی نخواهد بود ، حتا اگر شواهد اینطور نشان بدهند . منطق حوادث تفاوتی میان آنها قائل نخواهد شد . کم کم ، تمام جامعه ی این کشورها مورد تهدید قرار خواهد گرفت . و هیچ طبقه ی اجتماعی و هیچ ایدئولوژی در امان نخواهند ماند . و برای سایر کشورهای منطقه دور ماندن از این طوفان غیر ممکن خواهد بود . آنهایی که معتقد اند بتوانند در پس عملیات نظامی قرار بگیرند ، نابود خواهند شد . لازم به یادآوری است - چرا که مطبوعات کمتر به آن اشاره دارند – منطقه ی کادیف در عربستان سعودی ، با وجود آنکه این کشور مهم ترین متحد واشنگتن می باشد ، با خاک یکسان شد .

بر پایه ی بحران های دریاچه های بزرگ افریقا و منطقه ی خاور میانه ی بزرگ ، این جنگ باید مرحله به مرحله انجام شود .

- الف -با نابود سازی نمادهای یک دولت مدرن ، که با حمله به مجسمه ها و موزه ی هوگو چاوز آغاز خواهد شد . هر چنداین نابود سازی تلفاتی در بر نخواهد داشت ، اما تفکر جامعه را دچار بحران خواهد ساخت .
- ب-با انتقال سلاح و دادن پاداش به مبارزان برای تظاهرات . رسانه ها توضیحاتی غیر قابل اثبات ارائه خواهند داد و دولت ها را به جنایت علیه تظاهر کنندگان صلح جو متهم خواهند کرد . مهم است تا ماموران پلیس احساس کنند از سوی تظاهر کنندگان مورد حمله قرار گرفته اند و در عین حال گروه های تظاهر کننده نیز متوجه شوند از سوی ماموران پلیس به آنها حمله شده ، تا جناح بندی آغاز شود .
- ج-مرحله ی سوم ایجاد حوادث خونین در بسیاری از مناطق خواهد بود . و برای این هدف نیاز به افرادی زیادی نیست . وجود دو تا سه گروه مهاجم در شهر برای این هدف کافی است .
- د-پس از تمام این ماجراها ، ظاهر حوادث نشان می دهد تا وجود مزدوران خارجی ضرورت دارد . به هنگام آخرین جنگ در عراق و سوریه ، ایالات متحده ۱۳۰ هزار سرباز خارجی ، به کمک ۱۲۰ هزار سرباز داخلی ، اجیر کرد . به نظر می آمد ارتش بزرگی باشد ، اما آنها فاقد هر گونه آموزش نظامی بودند .

هر چند امکان دفاع در چنین موقعیتی وجود دارد ، همانطور که کشور سوریه موفق شد . اما باید بلافاصله این اقدامات را به جا آورد :

- الف – ژنرال خاسینتو پرز آرکای ، و وزیر مجمع عمومی دیوستادو کابلو ، و افسران ارشد ارتش ونزوئلا در حال مطالعه بر اشکال نوین مبارزه می باشند ( جنگ نسل چهارم ) . اما باید فرستاده های نظامی راهی سوریه شوند تا خودشان به عینه وقایع را از نزدیک مطالعه کنند . بسیار مهم است تا این جنگ شباهتی به جنگ های پیشین نداشته باشد . به طور مثال در دمشق ، بیشتر شهر دست نخورده باقی مانده ، و آب از آب در آن تکان نخورده ، اما بسیاری از محله ها مانند استالینگراد پس از تهاجم نازی ها ، به کلی نابود شده . و این موضوع مستلزم داشتن تکنیک های خاصی برای مبارزه می باشد .
- ب – ایجاد اتحاد ملی برای کلیه ی افراد ضروری است . از این رو رئیس جمهور باید به حزب مخالف خود بپیوندد و برخی از رهبران آنها را وارد دولت خود نماید . از این رو دوست داشتن پرزیدنت مادورو . یا دوست نداشتن او مطرح نخواهد بود : باید در زیر پرچم او مبارزه کرد تا کشور از دست نرود .
- ج- ارتش باید از میلیشیای ملی تشکیل شود . در ونزوئلا این میلیشیا وجود دارد و ۲ میلیون نفر در آن شرکت دارند ، هر چند آنها آموزش نظامی ندیده اند . به طور متعارف ، نظامیان دوست ندارند اسلحه به دست مردم عادی قرار دهند ،اما همین مردم عادی می توانند از محله های خود دفاع کنند ، چون تمام افراد آن را می شناسند .
- د-باید عملیات وسیعی برای امنیت ساختمان های دولتی ، ارتشی و بیمارستان ها انجام شود .

تمام این عملیات باید بلافاصله صورت بگیرد . چرا که به انجام رساندن آنها مستلزم زمانی طولانی است و دشمن با آمادگی کامل منتظر فرصت حمله می باشد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “The Making of Juan Guaidó: US Regime-Change Laboratory Created Venezuela’s Coup Leader”, Max Blumenthal & Dan Cohen, Grayzone Project, January 29, 2019.

[2] Transforming Military Force: The Legacy of Arthur Cebrowski and Network Centric Warfare, James R. Blaker, Greenwood, 2007.

[3] The Pentagon’s New Map, Thomas P.M. Barnett, Putnam Publishing Group, 2004.

[4] “Declaration of a National Emergency with Respect to Venezuela”, “Executive Order – Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Venezuela”, by Barack Obama, Voltaire Network, 9 March 2015.

[5] « Opération manquée au Venezuela », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 18 mai 2002.

[6] « L’Albert Einstein Institution : la non-violence version CIA », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 4 juin 2007.

[7] « Impérialistes de droite et impérialistes de gauche », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 25 août 2008.

[8] « Le manuel états-unien pour une révolution colorée en Égypte », Réseau Voltaire, 1er mars 2011.

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.