Voltaire İletişim Ağı

Aachen Anlaşmasının gizli maddesi

+

Spiegel’e göre, Almanya ve Fransa Aachen Anlaşması kapsamında gizli bir madde konusunda mutabık kaldılar [1]. Söz konusu madde, ulusal güvenlik gerekçesi dışında ortak üretilen silahların satışına karşı çıkılmamasını öngörmektedir.

Almanya, Nazizmin çöküşünden beri, barışçıl idealini korumuştur ve kötü amaçlı olarak kullanabilecek devletlere yönelik silah ihracını kendine katı bir şekilde yasaklamıştır. Bu arada, Münih 2019 Güvenlik Konferansında şansölye Merkel bu kısıtlamaların çok sıkı olduğunu belirtti. Çok az sayıda silahın ihracatına imkan vermekte ve dolayısıyla silah üretiminin verimliliğini engellemektedir.

Bu gizli madde sayesinde, örneğin Fransa, Bundestag’ın yasaklamasına karşın, Suudi Arabistan’a yönelik ihracatını sürdürebilecektir. Bundan elde edilecek kar iki devlet arasında paylaştırılacaktır.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Deutsch-französisches Geheimpapier regelt Waffenexporte neu”, Der Spiegel, 15. Februar 2019.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.