ولترشبکه

پیش به سوی آلبانی بزرگ

+

کوزوو ، درمخالفت با تصمیم شورای امنیت در ارتباط با خاتمه ی جنگ ناتو علیه سربستان در سال ۱۹۹۹ ، ارتشی مستقل به وجود آورده است .

به گفته ی نخست وزیر کوزوو ، راموش حارادیناژ ، در پیمانی با هم تای آلبانیایی خود ، ادی راما ، پیش بینی کرد تا مرز بین دو کشور از تاریخ اول ماه مارس ۲۰۱۹ از میان برداشته شود .

به هنگام شورای وزرای مشترک آلبانی و کوزوو ، پشتوانه ی مشترکی برای الحاق دو کشور به اتحاد اروپا به وجود آمده است .

نخست وزیر آلبانی ، که از سوی پارلمان کوزوو دعوت شده بود ، طرح خود را در ارتباط با سیاست خارجی و امنیت مشترک ، وسفارت خانه های یگانه و رئیس جمهور یگانه مطرح کرد .

در ۱۵ ماه فوریه ۲۰۱۹ ، در تلویزیون ( ویزیون پلاس ) او الحاق دو کشور را پیش کشید ، و اطمینان خاطر داد که این تنها راه حل برای مشکلات کوزوو می باشد ، و مطابق با پیمان شورای امنیت نیز هست . در این صورت آلبانی بزرگ نخستین کشور مسلمانی خواهد بود که به اتحاد اروپا ملحق می شود .

جمعیت آلبانی تبار در منطقه ی مونته نگرو ، مقدونیه و یونان نیز خواهان ملحق شدن به آلبانی بزرگ می باشند .

اقلیت یونانی که در جنوب آلبانی حضور دارند ، بلافاصله خواهان الحاق خود به یونان شدند و نه آلبانی .

در عمل ، کوزووی کنونی پایگاه پنتاگون می باشد و آلبانی ، مرکز اروپایی سازمان سیا است .

در ۱۷ ماه فوریه ۲۰۱۹ ، به هنگام یازدهمین سالگرد استقلال کوزوو ،با صف نطامیان جدید کوزوو برگذار شد . پارلمان این کشور جلسه ای فوق العاده تشکیل داد که در آن نخست وزیران کوزوو و آلبانی حضور داشتند . در این جلسه نخست وزیر سابق ایتالیا ماسیمو آلما و رئیس سابق نظارت بر کوزوو ویلیام والکر -که در کشتار راچاک در سربستان برای صحه گذاشتن به حملات ناتو در این منطقه فعالیت می کرد – نیزحضور داشتند .

ایالات متحده و ترکیه که با تغییر عجیب در مواضع خود ، هم اکنون از پروژه ی آلبانی بزرگ حمایت می کنند ، در حالی که در گذشته ، هر دو بلگراد را متهم به تشکیل کشور بزرگ سربستان می نمودند و سپس به این بهانه آن را بمباران کردند (از آن پس بود که طرح ٬٬ نعل اسبی ٬٬ دروغینی که سازمان ناتو مطرح کرده بود رو شد )

در سالهای ۹۰ ، پنتاگون ، یوگسلاوی را به صورت آزمایشگاه خود بر می شمرد که در آن می تواند ٬٬ جنگ میان سگ ها را آزمایش کند ٬٬ ( به مفهوم جدا کردن یک کشور ) و راه اندازی جنگ داخلی تا در آن اقوام از یکدیگر جدا شوند . پیش از جنگ یوگسلاوی ، منطقه ی بالکان زیستگاه اقوام مختلفی بود . لغت ( بالکانیزاسیون ) به مفهوم این اختلاط قومی بود . اما امروزه هر یک از این اقوام کم و بیش در منطقه ی خاصی جای گرفته اند . و کلمه ی ( بالکانیزاسیون ) امروزه به مفهوم پراکنده کردن به کار می رود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.