کوزوو ، درمخالفت با تصمیم شورای امنیت در ارتباط با خاتمه ی جنگ ناتو علیه
سربستان در سال ۱۹۹۹ ، ارتشی مستقل به وجود آورده است .

به گفته ی نخست وزیر کوزوو ، راموش حارادیناژ ، در پیمانی با هم تای آلبانیایی خود ، ادی راما ، پیش بینی کرد تا مرز بین دو کشور از تاریخ اول ماه مارس ۲۰۱۹ از میان برداشته شود .

به هنگام شورای وزرای مشترک آلبانی و کوزوو ، پشتوانه ی مشترکی برای الحاق دو کشور به اتحاد اروپا به وجود آمده است .

نخست وزیر آلبانی ، که از سوی پارلمان کوزوو دعوت شده بود ، طرح خود را در ارتباط با سیاست خارجی و امنیت مشترک ، وسفارت خانه های یگانه و رئیس جمهور یگانه مطرح کرد .

در ۱۵ ماه فوریه ۲۰۱۹ ، در تلویزیون ( ویزیون پلاس ) او الحاق دو کشور را پیش کشید ، و اطمینان خاطر داد که این تنها راه حل برای مشکلات کوزوو می باشد ، و مطابق با پیمان شورای امنیت نیز هست . در این صورت آلبانی بزرگ نخستین کشور مسلمانی خواهد بود که به اتحاد اروپا ملحق می شود .

جمعیت آلبانی تبار در منطقه ی مونته نگرو ، مقدونیه و یونان نیز خواهان ملحق شدن به آلبانی بزرگ می باشند .

اقلیت یونانی که در جنوب آلبانی حضور دارند ، بلافاصله خواهان الحاق خود به یونان شدند و نه آلبانی .

در عمل ، کوزووی کنونی پایگاه پنتاگون می باشد و آلبانی ، مرکز اروپایی سازمان سیا است .

در ۱۷ ماه فوریه ۲۰۱۹ ، به هنگام یازدهمین سالگرد استقلال کوزوو ،با صف نطامیان جدید کوزوو برگذار شد . پارلمان این کشور جلسه ای فوق العاده تشکیل داد که در آن نخست وزیران کوزوو و آلبانی حضور داشتند . در این جلسه نخست وزیر سابق ایتالیا ماسیمو آلما و رئیس سابق نظارت بر کوزوو
ویلیام والکر -که در کشتار راچاک در سربستان برای صحه گذاشتن به حملات ناتو در این منطقه فعالیت می کرد – نیزحضور داشتند .

ایالات متحده و ترکیه که با تغییر عجیب در مواضع خود ، هم اکنون از پروژه ی آلبانی بزرگ حمایت می کنند ، در حالی که در گذشته ، هر دو بلگراد را متهم به تشکیل کشور بزرگ سربستان می نمودند و سپس به این بهانه آن را بمباران کردند (از آن پس بود که طرح ٬٬ نعل اسبی ٬٬ دروغینی که سازمان ناتو مطرح کرده بود رو شد )

در سالهای ۹۰ ، پنتاگون ، یوگسلاوی را به صورت آزمایشگاه خود بر می شمرد که در آن می تواند ٬٬ جنگ میان سگ ها را آزمایش کند ٬٬ ( به مفهوم جدا کردن یک کشور ) و راه اندازی جنگ داخلی تا در آن اقوام از یکدیگر جدا شوند . پیش از جنگ یوگسلاوی ، منطقه ی بالکان زیستگاه اقوام مختلفی بود . لغت ( بالکانیزاسیون ) به مفهوم این اختلاط قومی بود . اما امروزه هر یک از این اقوام کم و بیش در منطقه ی خاصی جای گرفته اند . و کلمه ی ( بالکانیزاسیون ) امروزه به مفهوم پراکنده کردن به کار می رود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian