Lordlar Kamarası, Hizbullah’ı bir terör örgütü olarak kabul eden 2000 yılına ait Terörle Mücadele Kanununda değişiklik yapılmasını kabul etti. Bu metin, 1 Mart 2019 geceyarısından itibaren yürürlüğe girdi.

Hizbullah, İsrailli işgalciye karşı Lübnanlı bir direniş ağıdır. Başlangıçta Suriye tarafından silahlandırılırken, 2005 yılından beri İran tarafından silahlandırılmaktadır.

Bugün Lübnan Meclisindeki sandalyelerin üçte birine ve kabinede üç bakanlığa sahiptir.

İsrail’in yürüttüğü bir kampanya, Lübnan’da (eski Başbakan Refik Hariri’nin öldürülmesi de dahil) ve yurtdışında (1992 Ankara, 1992 ve 1994 Buenos Aires, 2011 İstanbul ve 2012 Burgaz) çeşitli saldırıları düzenlemekle suçladığı Hizbullah’ın terörist örgüt olarak kabul edilmesini hedeflemektedir. Bu iddia Hizbullah tarafından şiddetle reddedilmektedir.

İsrail’in kampanyasını temel alan çok sayıda ülke, Hizbullah’ı terörist örgüt olarak kabul etmektedir. Elmalarla armutları karıştırmayan Avrupa Birliği, aynı şekilde terörist olarak nitelediği örgütün silahlı kanadı ile, ilişki içerisinde olduğu sivil kolu arasında ayrım yapmaktadır. Avrupa Birliği’nden ayrılan Birleşik Krallık, Brüksel’in konumundan ayrışmakta ve Washington’unkini benimsemektedir.

Lordlar Kamarasına sunulan teklif, yeni İçişleri Bakanı, İslam düşmanı ve İsrail yanlısı Sajid Javid (fotoğrafta) tarafından hazırlandı. Bakan bu şekilde Muhafazakar Parti’nin denetimini ele geçirmeyi ve Başbakan olmayı umut etmektedir.

Demokratik seçimler yoluyla Hizbullah’ın 70 milletvekilliğini kazanmasından sonuç çıkarmayı reddeden ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Elizabeth Richard, iki hafta önce Hizbullah’ın hükümette yer almasını kınamıştı. Başbakan Saad Hariri’ye, ABD Dışişleri Bakanlığının muhalefetini dile getirdi.

Çeviri
Osman Soysal