ولترشبکه

مداخله ی نظامی نمی تواند باعث سقوط دولت ونزوئلا شود

با وجود آنکه به نظر میرسد نیروهای ویژه ی ایالات متحده با چند کشور آمریکای لاتین آماده ی حمله به ونزوئلا می باشند ، والنتین واسیلشکو در حال مطالعه ی این برخورد قوا با نقشه ی هوایی ونزوئلا می باشد . به گفته ی وی هیچ گونه تهاجمی نمی تواند بر این سرزمین وسیع حاکم شود ، چرا که جنگل های این کشور که وسیع تر از ویتنام می باشند ، مانع خواهند شد . هر تهاجمی تنها به قصد متزلزل کردن این کشور می باشد و نمی تواند باعث سقوط دولت شود . تصویر

| بخارست
+
JPEG - 57.4 kb

سناریوی جنگ در آمریکای لاتین

تهاجم به ونزوئلا از سوی نیروهای خارجی تنها از طریق برزیل ، کلمبیا و گوییان امکان پذیر می باشد که در مجاورت ونزوئلا قرار دارند . به طور تئوری ، سه منطقه برای این عملیات وجود دارد .

- تهاجم از سوی کشورهای امریکای جنوبی باید ابتدا با شکست دادن نیروهای هوایی قدرت مند ونزوئلا آغاز شود . اما بسیاری از اهداف سیاسی نظامی ونزوئلا خارج از دسترس نیروی هوایی برزیل می باشند که دارای هواپیماهای اف-۵ ، آ-۴ ، آ ام اکس -۱آ ، و آ-۲۹ توکانو است

کلمبیا دارای هواپیماهای کفیر ، آ-۳۷ و آ۲۹ توکانو می باشد ، که شانس ورود به حریم هوایی ونزوئلا را در برابر سیستم ضد هوایی بوک-ام۲ ، اس -۱۲۵ – اس ۳۰۰ و دستگاه ها ونزوئلایی ال-۱۶ و اس یو ۳۰ بی دفاع می باشند . همچنین هواپیماهای برزیلی در برابر سیستم ضد هوایی با طول متوسط و بلند ونزوئلا نمی توانند مقاومت کنند .

به خاطر سقف کوتاه هواپیماهای توربو پروپولسور ا-۲۹ توکانو ، آنها به طور دائم در معرض حملات موشک های ۵۰۰۰ ضد هوایی ونزوئلا اس آ-۲۴ ( ایگلا -اس ) قرار خواهند گرفت . هواپیماهای اف-۵ ، آ – ۴ ، آ ام اکس -۱ آ ، کفیر و آ -۳۷ دارای سلاح های هدایت شونده نمی باشند و تنها در ارتفاع دو هزار تا سه هزار متر قادر به حمله اند ، که در برابر موشک های اس آ- ۲۴ دستی ( ایگلا -اس ) بسیار ضعیف عمل می کنند .

- تهاجم زمینی از طریق گوییان نمی تواند صورت بگیرد . این کشور کوچک دارای هیچ وسیلهی نظامی و هیچ نیروی انسانی نیست : در این کشور جاده ای که از رودخانه و دلتای اورنوک بگذرد وجود ندارد ، همچنین امکان انتقال تانک از طریق جنگل غیر ممکن است .

برزیل در این تهاجم از شانس کمتری برخوردار می باشد . چرا که پیش از مقابله با نیروهای ونزوئلا ، ارتش برزیل باید مسافت ۵۰۰ کیلومتر را در جنگل طی کند .

رود اورنوک برای برزیلی ها یک سد بسیار ناهمواری است ، چرا که هیچ پل متحرک و هیچ وسیله ی عبور دیگری روی آن قرار ندارد . در مقابل دفاع ضد موشکی نیروی زمینی ، برزیل و کلمبیا از موشک های قابل انتقال با سقف ۵۰۰۰ متر برخوردار می باشند ، در حالی که اس یو-۳۰ ونزوئلا قادر به شلیک بمب هدایت شونده ی لیزری ک آ ب-۵۰۰ و ک آ ب -۱۵۰۰ می باشد همچنین موشک های ک اچ -۲۹ با ارتفاع ده هزار متر را در اختیار دارد . نقطه تهاجم از کلمبیا می باشد . با این وجود مناطق کوهستانی مانع از تهاجم این کشور خواهد شد ، چرا که نقطه ی ایست آنها دریاچه ی ماراکایبو خواهد بود . آنها باید از طریق شرق و دهلیزی با طول ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر بگذرند ، که کشور ونزوئلا به راحتی می تواند از این منطقه دفاع کند .

بهترین راه حل برای کلمبیا ایجاد پایگاه هوایی است تا بتواند از طریق چتر نجات از سلسله جبال آند نیرو ارسال کند . اما این راه حل برای کلمبیا که تنها از ۵ سی-۱۳۰ و ۸ سی-۲۹۵ برخوردار می باشد امکان پذیر نیست ، چرا که تنها دو تا سه گروه چتر باز می توانند در این عملیات شرکت کنند .

کلمبیا از نیروی دفاعی بسیار ضعیفی برخورد است ، و تنها تکیه گاه آن وسایل زرهی سبک می باشد ، همچنین مجهز به تانک نمی باشد و توپخانه ی این کشور به طور پراکنده به کمک کامیون حمل و نقل می شود . در حالی که ونزوئلا از تانک های خودکار ۲ اس ۱۹ آم اس تی آ و تانک های بی ام-۳۰ و بی ام-۲۱ گراد ، و ال آ ار و تی -۷۲ برخورد دار می باشد .

- تهاجم دریایی برزیل توسط بریگاد اول توپخانه ی دریایی که توسط کشتی های هلیکوپتر بر انجام شود و همچنین کشتی های جنگی که در ساحل ونزوئلا پهلو بگیرند ، دفاع ونزوئلا را با مشکل مواجه خواهد کرد . ونزوئلا می تواند به این کشتی ها در فاصله ی صد تا دویست کیلومتر ساحل خود با موشک های ضد ناو ک اچ -۳۱آ ۱ و ک اچ-۵۹ ام ای و اس یو -۳۰ حمله کند .

سناریوی تهاجم از سوی ایالات متحده

تنها تهاجم از سوی ایالات متحده می تواند باعث سقوط نیکولاس مادورو شود ، همانطور که در عراق و لیبی اتفاق افتاد . هم اکنون روسیه با تغییر دادن سیاست خارجی خود ، به صورتی که در سوریه عمل نمود ، حاضر به دفاع از متحدان خویش می باشد .

به علت وجود منافع اقتصادی مشترک میان ونزوئلا و روسیه و چین ، حتا در صورتی که آنها نیروی نظامی به این کشور منتقل نکنند ، اما قادرند سلاح های بسیار مجهز با طول فعالیت گسترده برای جلوگیری از تهاجم ایالات متحده به این کشور منتقل نمایند .

ایالات متحده بزرگترین نیروی دریایی جهان می باشند ، آنها دارای دو توپخانه ی دریایی هستند . از این رو تنها تهاجم از سوی ایالات متحده می تواند برای ونزوئلا خطرناک باش .

با غرق شدن دو ناو هواپیما بر و کشتی های آبی- خاکی بسیاری ، برتری ایالات متحده زیر سوال خواهد رفت و از این رو نمی توانند در سواحل ونزوئلا تجهیزات توپخانه ای ایجاد کنند .

این ناوها به آسانی از سوی موشک های فرای صوتی روسی( زیرکن ) با برد ۱۰۰۰ کیلومتر و موشک های کروز کالیبر ۳ ام-۵۴ با برد ۱۴۰۰ کیلومتر قابل دسترس می باشند . چنانچه ونزوئلا از این موشک ها برخوردار باشد می تواند ناوهای ایالات متحده را در جنوب باهاماس در ۵۰۰ کیلومتری میامی مورد حمله قرار دهد . اما به نظر من ، روسیه این موشک ها را به ونزوئلا تحویل نخواهد داد . اما می تواند به جای آنها موشک های هوا به هوای ک اچ-۵۹ام کی ۲ با شعاع ۵۵۰ کیلومتر را که قابل انتقال بر هواپیماهای اس یو-۳۰ می باشند به این کشور ارسال دارد .

تجهیزات موشکی ساحلی و دریایی باسیتون ، که توسط روسیه مجهز شده قادر است چهار موشک متحرک پی-۸۰۰ اونیک رابا خود حمل کند . این موشک ۳ تن وزن دارد و۱/۷ متر طول و ۲۵۰ کیلومتر کلاهک عملیاتی .شلیک این statoreacteur supersoniqueموشک از طریق موتور رامجت انجام می شود که مشابه موشک زیرکن است . طول برد این موشک پ-۸۰۰ ، ۳۵۰ تا ۶۰۰ کیلومتر میباشد و سرعت آن ماچ ۲/۵ (۷۰۰ ام/اس ) است . در مسیر خود ، با سقف دریایی ۱۴۰۰۰ متر ، به وسیله ی ماهواره هدایت می شود . در مجاورت هدف ، پ-۸۰۰ قادر است به سوی هدف حرکت کند و تا طول ده متر نیز پایین بیاید و در صورت نیاز تغییر مسیر دهد .

در این وضعیت ونزوئلا قادر به برخورد با مهاجمین ایالات متحده مستقر در جنوب جزایر هاییتی و پرتو ریکو خواهد بود . میزان خطای موشک های پی-۸۰۰ اونیک حدود یک متر و نیم می باشد ، که نشان می دهد صد در صد با هدفی که می تواند ناو هواپیما بر ، یا حامل هلیکوپتر ، کشتی و یا ناو جنگی با طول بیش از صد متر باشد اصابت کند .

امکان تهاجم تنها به وسیله ی بمباران منظم سازمان ناتو ( ایالات متحده -فرانسه – هلند و انگلستان ) و کشورهای آمریکای لاتین ( برزیل – کلمبیا و گوییان ) بر روی اهداف مشخص می باشد . در این صورت برخی از ساختارهای ونزوئلا نابود خواهد شد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.