Voltaire İletişim Ağı

BM, Kolombiya’da Venezüella’ya karşı paralı askerlere yardım ediyor

+

Bundan haftalar önce, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kolombiya cangılında ABD yanlısı paralı askerlerden bir birlik oluşturulduğunu dile getirmişti. Maduro’ya göre bu paralı askerler, Venezüella’dan Kolombiya’ya yönelik bir sahte bayrak saldırısı yürütmek ve böylece Latin Amerika’da savaş koşullarını yaratmak üzere eğitiliyorlardı.

1 Mart 2019’da Táchira Eyaleti Valisi ve CLAP (gıda maddeleri dağıtım kurumu) Ulusal Müdürü Freddy Bernal, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ni 435 yabancı paralı askeri ve Venezüellalı asker kaçağını sorumluluğu altına almakla suçladı. Bernal, söz konusu kişilerin Cúcuta’daki (Bolivya’da, Santander’in Kuzeyinde) Bolivar, Caravana ve Cavalier otellerine yerleştirildiğini ve Venezüellalı hain general Cliver Alcalá Cordones’in komutası altına verildiğini belirtti. Paralı askerlerin, Devlet Başkanı Maduro tarafından ortaya çıkarılan sahte bayrak operasyonunun hazırlıklarını yaptığı söyleniyor.

Kasım 2011’de, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Libya Özel Temsilcisi İan Martin’in (Uluslararası Af Örgütü’nün eski dünya müdürü) Libya’da 1 500 El Kaide üyesinin naklini örgütlediğini anımsatalım. El Kaide üyeleri Abdülhakim Belhac (El Kaide’nin eski üç numaralı ismi) ve Mehdi el-Harati’nin komutası altına alınmışlardı. Gemiyle Türkiye’ye vardıktan sonra, önce geçici olarak Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliğinin (o dönem bugünkü Genel Sekreter Antonió Guterres tarafından yönetilen) mülteci kampına yerleştirilmişlerdi. Sadece erkeklerin barındığı bu mülteci kampını ziyaret etmek isteyen Türk milletvekillerinin kampa girişlerine izin verilmemişti. Libyalılar ardından, Türk gizli servisi (MİT) tarafından otobüsle Suriye’ye, Cebel el-Zuiya’ya nakledilmişlerdi. Burada sözde Özgür « Suriye » Ordusunun ilk birimini oluşturmuş ve Batı ve Körfez medyaları tarafından kullanılan « Suriye Devrimi »ne ilişkin video görüntülerinin çekimlerinde görev almışlardı.

Konu, Rus Büyükelçi Vitali Çurkin tarafından Güvenlik Konseyinde ifşa edilmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği bugün, 2011’de Antonió Guterres’in yardımcılığı görevini üstlenen Filippo Grandi tarafından yönetilmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Rojava'nın Türkiye tarafından işgali
Türkiye’nin « Barış Pınarı » harekatıyla ilgili sizden gizlenenler (3/3)
Rojava’nın Türkiye tarafından işgali
yazan Thierry Meyssan
Fransız sömürgeciliğinin hayal ettiği Kürdistan
Türkiye’nin « Barış Pınarı » harekatıyla ilgili sizden gizlenenler (2/3)
Fransız sömürgeciliğinin hayal ettiği Kürdistan
yazan Thierry Meyssan
Kürt sorununun soyağacı
Türkiye’nin « Barış Pınarı » harekatıyla ilgili sizden gizlenenler (1/3)
Kürt sorununun soyağacı
yazan Thierry Meyssan
NATO, Suriye'de Türk saldırısının ardında
NATO, Suriye’de Türk saldırısının ardında
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
F-35'ler Pompeo'nun Roma'daki gizli gündemindeydi
F-35’ler Pompeo’nun Roma’daki gizli gündemindeydi
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Kürt sorununa ilişkin gizli mutabakat
Kürt sorununa ilişkin gizli mutabakat
Voltaire İletişim Ağı
 
Donald Trump, herkese karşı tek başına
Donald Trump, herkese karşı tek başına
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı