Bundan haftalar önce, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Kolombiya cangılında ABD yanlısı paralı askerlerden bir birlik oluşturulduğunu dile getirmişti. Maduro’ya göre bu paralı askerler, Venezüella’dan Kolombiya’ya yönelik bir sahte bayrak saldırısı yürütmek ve böylece Latin Amerika’da savaş koşullarını yaratmak üzere eğitiliyorlardı.

1 Mart 2019’da Táchira Eyaleti Valisi ve CLAP (gıda maddeleri dağıtım kurumu) Ulusal Müdürü Freddy Bernal, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ni 435 yabancı paralı askeri ve Venezüellalı asker kaçağını sorumluluğu altına almakla suçladı. Bernal, söz konusu kişilerin Cúcuta’daki (Bolivya’da, Santander’in Kuzeyinde) Bolivar, Caravana ve Cavalier otellerine yerleştirildiğini ve Venezüellalı hain general Cliver Alcalá Cordones’in komutası altına verildiğini belirtti. Paralı askerlerin, Devlet Başkanı Maduro tarafından ortaya çıkarılan sahte bayrak operasyonunun hazırlıklarını yaptığı söyleniyor.

Kasım 2011’de, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin Libya Özel Temsilcisi İan Martin’in (Uluslararası Af Örgütü’nün eski dünya müdürü) Libya’da 1 500 El Kaide üyesinin naklini örgütlediğini anımsatalım. El Kaide üyeleri Abdülhakim Belhac (El Kaide’nin eski üç numaralı ismi) ve Mehdi el-Harati’nin komutası altına alınmışlardı. Gemiyle Türkiye’ye vardıktan sonra, önce geçici olarak Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliğinin (o dönem bugünkü Genel Sekreter Antonió Guterres tarafından yönetilen) mülteci kampına yerleştirilmişlerdi. Sadece erkeklerin barındığı bu mülteci kampını ziyaret etmek isteyen Türk milletvekillerinin kampa girişlerine izin verilmemişti. Libyalılar ardından, Türk gizli servisi (MİT) tarafından otobüsle Suriye’ye, Cebel el-Zuiya’ya nakledilmişlerdi. Burada sözde Özgür « Suriye » Ordusunun ilk birimini oluşturmuş ve Batı ve Körfez medyaları tarafından kullanılan « Suriye Devrimi »ne ilişkin video görüntülerinin çekimlerinde görev almışlardı.

Konu, Rus Büyükelçi Vitali Çurkin tarafından Güvenlik Konseyinde ifşa edilmişti.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği bugün, 2011’de Antonió Guterres’in yardımcılığı görevini üstlenen Filippo Grandi tarafından yönetilmektedir.

Çeviri
Osman Soysal