İsrail, Hindistan alt kıtasında taraf olmayı reddetmekte ve birbirine muhalif olan oluşumlar ile iş yapmakta tereddüt etmemektedir.

Böylece 2009 yılında Tsahal, aynı zamanda hem Sri Lanka Ordusunun, hem de Tamil Kaplanlarını eğitiyordu. Öte yandan, Puttumatalan katliamı sırasında (yaklaşık 20 000 kişinin öldüğü) sonuç olarak Kaplanlara karşı Colombo’ya danışmanlık yapmayı tercih etmiştir.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile mevkidaşı Hintli Narendra Modi arasındaki balayının, İsrail’in, 18 Ağustos 2018’de İmran Han’ın yeni başbakan olarak seçilmesinden sonra Pakistan ile olan tarihsel bağlarını yeniden hareket geçirmesine engel olmadığı anlaşılıyor.

Üstelik İsrail-Hint yakınlaşmasının, Filistinlileri destekleyen, asilzade Nehru’nun anti-emperyalist çizgisinden koparak Müslümanlara karşı gerçekleştirilmesine ve İsrail-Pakistan yakınlaşmasının, vaizlerinin İsrail’in şeytan olduğunu söylediği Pakistanlılar tarafından kabul edilemez olmasına rağmen.

 2016’da gazeteci Malik Şahruh Zeyşan bir İsrail-Pakistan dostluk grubu kurdu.

 25 Ekim 2018’de, Haaretz’e göre, bir İsrail uçağı 10 saatliğine İslamabad’a uğradı. Basın o dönem, Binyamin Netanyahu’nun Umman’a gerçekleştirdiği şaşırtıcı ziyaret sırasında yaptığı gizli bir moladan söz etmişti. Suudi Arabistan’ın (İsrail’in müttefiki) Pakistan’a verdiği mali desteğin sonucu olarak hareket etmiş olabilirdi. Pakistan Cumhurbaşkanı Arif Alvi, iki ülke arasında yeniden diplomatik ilişki kurulduğuna ilişkin haberleri hemen yalanlamıştı.

 Çok sayıda yerel kaynak, herhangi bir kanıt sunmadan, cihatçı grup Kaşmiri Ceyş-i Muhammed Örgütü’nün 14 Şubat’ta Pulwama’da (Hindistan) gerçekleştirdiği terörist operasyonda İsrail’in parmağı bulunduğundan söz etmişti. Hindistan’ın Balakot’taki misillemesine ilişkin gerçeklerin Modi hükümetinin açıklamalarıyla uyuşmadığını ortaya koymuştuk [1]. Uçağı düşürülen Hintli pilotun şartsız olarak serbest bırakılması, olası bir İsrail-Pakistan gizli eylemine işaret etmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1Balakot Airstrike – Forensic Satellite Imagery Analysis”, by Great Game India, Voltaire Network, 2 March 2019.