Voltaire İletişim Ağı

Venezüella’da elektrik şebekesine yönelik sabotaj

+

30 saatten uzun bir süredir, Venezüella’daki 23 kentin 18’i elektrikten yoksun durumdadır. Caracas’ta başlayan arıza, ülke geneline yayıldı.

Hastanelerde yenidoğan bölümü de dahil olmak üzere, bu arıza sonucunda en az 79 kişi yaşamını yitirdi.

Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaidó, hemen iktidarı elektrik sisteminin bozulmasına göz yummak ve şebekenin bakımı için ayrılan fonları çalmakla suçladı. Ardından Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu bebek katili olmakla suçladı.

Öte yandan yetkililer uzun saatler sonrasında arızanın nedenini belirlemeyi başardılar: bilgisayar saldırısı. Enformasyon Bakanı Jorge Rodriguez, ABD’li senatör Marco Rubio’yu açıklamalarından birinin de ortaya koyduğu gibi bunu başından beri bilmekle suçladı.

Marco Rubio, bu bakan ve başkentin ABD bombalarıyla yerle bir edilmesi ve Irak rejimin düşmesinden dakikalar önce televizyonda gururla konuşan Iraklı mevkidaşı Devlet Başkanı Saddam Hüseyin dönemindeki bakan Sait el-Sahaf (nam-ı diğer « Bagdad Boy») arasında bir paralellik kurdu.

Sabotaj, geleneksel olarak CİA’nin öne SSCB’ye, ardından da bugün tüm harekat sahnelerinde (Libya, Suriye, Venezüella, Yemen) biridir. Elektrik şebekelerinin tahrip edilmesinin halkın moralini derinden etkilediği bilinmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.