Sağladığı « koruma » karşılığında bedel isteyen sadece mafya değildir. Başkan Donald Trump, Pentagon’da yaptığı bir konuşmada tehditvari bir şekilde, « koruduğumuz zengin ülkelerin hepsini uyardım: sağladığımız korumanın bedelini ödemeleri gerekiyor » uyarısında bulunduğunu söyledi.

Başkan Trump, Bloomberg’in ifşa ettiği üzere [1], izleyen satırlardaki kriteri içeren « Cost Plus 50 » planını sunacak: topraklarında ABD güçlerine ev sahipliği yapan müttefik ülkeler, bunun tüm bedelini üstlenmeli ve onları barındırma ve böylece onlar tarafından « korunmuş » olma « ayrıcalığı » karşısında ABD’ye % 50 ek ödemede bulunmalıdır. Dolayısıyla İtalya’nın kendi ülkesinde üslenen sadece yaklaşık 12 000 ABD askerinin maaşlarını değil ama ABD tarafından Aviano ve Sigonella’da konuşlandırılan F-16 ve diğer avcı uçaklarının yönetim giderlerini ve ayrıca Gaeta’da üslenen Altıncı Filonun giderlerini de ödemesi gerekecektir. Aynı kritere göre anavatan dışındaki en büyük ABD cephaneliği olan Camp Darby’nin yönetim ve Aviano ve Ghedi’de depolanan ABD nükleer bombalarının bakım giderlerini de ödememiz gerekecektir.

Bu ülkelerin halen hangi bedeli ödediklerini bile tam olarak bilmediğimiz için, ABD’nin, askeri güçlerini barındıran İtalya ve diğer Avrupa ülkelerinden ne kadar para talep etme niyetinde olduğunu bilmiyoruz. Veriler Secret-Defense (devlet sırrı – ç.n.) marifetiyle gizlenmektedir. Rand Corporation’un yaptığı bir araştırmaya göre, NATO üyesi Avrupa ülkeleri, topraklarındaki ABD güçlerinin ve üslerinin giderlerinin ortalama olarak % 34’ünü üstlenmektedirler. Ama ABD’ye ödedikleri yıllık tutarın ne olduğunu bilmiyoruz: elimizdeki tek tahmin -2,5 milyar dolar- 17 yıl öncesine aittir.

Dolayısıyla İtalya tarafından ödenen rakam da devlet sırrıdır. Bunun ancak bazı kalemlerini biliyoruz: örneğin Aviano ve Ghedi havaalanlarını ABD F-35 uçaklarına ve ABD’nin 2020 yılından itibaren İtalya’da konuşlandıracağı yeni B61-12 nükleer bombalarına uyarlamak için on milyonlarca Euro ve yine İtalya’nın üstleneceği, Sigonella deniz ve hava üssündeki çalışmalar için de yaklaşık 100 milyon Euro. Sigonella’da sadece Nas I, yani idari ve dinlenme alanı özellikle ABD tarafından finanse edilirken, operasyonel bölümlerin yer aldığı ve dolayısıyla daha pahallıya mal olan Nas II, NATO tarafından, yani İtalya tarafından da finanse edilmektedir.

Rand Corporation’daki bir araştırmacının öngördüğü gibi, « Cost Plus 50 » planıyla birlikte müttefiklerin ödeyeceği bedelin « zirve yapacağı » kesindir. % 600 oranında bir artıştan söz edilmektedir. Bu tutar, İtalya’da günde yaklaşık olarak 70 milyon Euro’ya yükselen ve NATO merkezinde İtalyan yöneticilerin verdiği taahhütlere göre de yaklaşık 100 milyon Euro’ya yükselmesi beklenen askeri harcamaya eklenecektir.

Söz konusu olan, üretime yönelik yatırımlardan ve sosyal harcamalardan kesilen, cebimizden çıkan, halkın parasıdır. Ancak İtalya’nın, topraklarında konuşlandırılan ABD kuvvetleri ve üsleri için daha az ödeme yapması mümkündür. « Cost Plus 50 » planı, gerçekten de « istediğini harfiyen yaparak, ABD ile yakın ilişki içerisinde olan müttefikler » için bir « iyi davranış indirimi » öngörmektedir.

İtalya’nın büyük bir indirimden yararlanacağından eminiz, çünkü hükümetten hükümete her zaman ABD’nin izinden ayrılmamıştır.

Özellikle de son zamanlarda, « Rus tehdidi »ni durdurma bahanesiyle Doğu Avrupa’ya askeri birlik ve savaş uçakları göndererek ve ABD’nin İtalya da dahil olmak üzere, Avrupa’da Rusya’yı hedef alan nükleer füze tesisleri konuşlandırmak üzere İNF Anlaşması’nı gömme planını destekleyerek.

Bu tesisler olası bir misillemenin hedefi olduğu için, diğer ABD kuvvetlerinin ve üslerinin « koruması »na ihtiyacımız olacaktır. Bunun da bedelini ödememiz gerekecektir ama neyse ki yine indirimli olarak.

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)

[1Trump Seeks Huge Premium From Allies Hosting U.S. Troops”, Nick Wadhams and Jennifer Jacobs, Bloomberg, March 8, 2019.