Sentry İnternational adlı petrol yan sanayi şirketinin eski yöneticisi olan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yeni enerji politikasını yürürlüğe koymak için eski meslektaşlarından yardım istedi. Attığı bu adım, ABD’nin on bir yıldan sonra, petrol ve kaya gazı sayesinde, Suudi Arabistan ve Rusya’yı geri bırakarak dünyanın en büyük hidrokarbür üreticisi olduğu bir döneme denk gelmektedir.

12 Mart 2019’da Houston’daki CERAWeek önünde konuşan [1] Pompeo,
 Hidrokarbür ihracatını yasaklamak üzere İran’a yaptırım uygulandığını;
 yine aynı şekilde dünya piyasasından geçici olarak çıkmasına yol açacak şekilde Venezüella’ya da yaptırım uygulandığını,
 ve doğal kaynaklarını işletmesini engellemek üzere ordusunun Suriye’nin Doğu’sunu terk etmeyeceğini hatırlattı.

Bu bağlamda Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin üretiminin, Avrupa Birliği içerisinde Rusya’nın ve Asya’da ise İran’ın yerine ikame edilmesini umut etmektedir. Dolayısıyla Francis Fannon’un idaresinde bir enerji kaynakları ofisi kurmuştur.

Bundan böyle ABD, Nord Stream 2 projesini terk etmesi için AB [2] ve ithalatçı ülkelere manevra alanı sağlayacak şekilde üretimini kısmayı sonlandırması için OPEC+ üzerinde nüfuzunu kullanacaktır. Eş zamanlı olarak, Rus boru hatlarına güvenmek yerine, ABD petrol ve metan gazı gemilerinin yanaşmasına imkan veren yeni limanlar inşa etmeleri için tüketici ülkeleri teşvik etmektedir.

Bu politikaya, ABD’nin kendi içerisindeki talebi azaltmaya yönelik çabaların da eklenmesi beklenmektedir.

Öte yandan OPEC+ (yani Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve diğer on aktör) 17 Mart’ta Bakü’de (Azerbaycan) bir toplantı düzenledi. Toplantıda, İran petrolünün satın alımına ilişkin geçici izinlerin süresinin sonuna geldiğini ve Venezüella’ya yönelik yaptırımların ancak Nisan ayında yürürlüğe gireceğini göz önünde bulundurarak piyasayı şimdiden öngörmenin zor olduğu değerlendirmesinde bulunuldu. 2016 yılında, ham petrolün varil fiyatının 40 dolar olduğu bir dönemde (bugün petrolün varil fiyatı 70 dolar civarındadır) oluşturulan kartel, piyasayı yükselişe geçirme niyetindedir. Nisan ayı toplantısını iptal ederek, karar almak üzere için Haziran ayını beklemesi öngörülmektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1Mike Pompeo Address at CERAWeek”, by Mike Pompeo, Voltaire Network, 12 March 2019.

[2Avrupa Birliği kurumlarındaki « Amerikan Partisi »”, yazan Manlio Dinucci, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 20 Mart 2019.