18 Mart’ta, uluslararası basın, Rus Senatosu Savunma Komisyonu Başkanı Viktor Bondarev’in (fotoğraf), Rusya’nın, Romanya’da ABD füze kalkanı tesisinin yerleştirilmesine karşılık olarak, Kırım’daki Gvardeiskoe havalimanına bir Tu-22M3 bombardıman uçağı filosu ve İskender-M füzeleri konuşlandıracağına ilişkin açıklamasını aktardı.

Rumen televizyon kanalları, konuyu sadece gazeteci Radu Tudor’un yorumuyla ele alarak tartışan ilk medya kuruluşları oldular. Bunun sonucunda da Rusya’nın yakın zamanda ülkeye saldıracağı psikozu oluştu.

Rusya’nın uzun menzile sahip mevcut bombardıman uçağı hava üssü, Devesulu’dan 1 800 km uzaklıktaki Saratov yakınlarında yer almaktadır. Dolayısıyla Tu-22M3’ler, Kırım’da konuşlandırılmasalar dahi Devesulu’daki füze kalkanını kolayca vurabilecek durumdadırlar. Tu-22M3 uçakları, Zirkon (1 000 km menzil, 11 000 km/saat hıza sahip) ve Kinzhal (2 000 km menzil ve 12 500 km/saat hıza sahip) füzeleriyle donatılmıştır. Bu hipersonik füzeler Rus hava sahası içerisinden ateşlenebilmektedir ve dünyadaki hiçbir hava ya da füze savunma sistemi tarafından algılanmaları mümkün değildir.

NATO üyesi Batı Avrupa devletlerindeki önemli hedeflere saldırmak için, Tu-22M3 bombardıman uçağının Kırım’a göre Saratov’da konuşlandırılması çok daha uygundur. Varsayılan hedeflere yaklaşabilmek için, muhtemel bir nakil daha çok Kaliningrad bölgesinde gerçekleştirilecektir. Bütün bunlar, Viktor Bondarev’in çok iyi bildiği temel askeri biliminin püf noktalarıdır, çünkü bundan iki yıl önce Kıdemli Orgeneral idi ve Rus Hava Kuvvetlerine komuta ediyordu. Belki de sadece Romanya’da ciddiye alınan bir enayi tuzağı kurmuş olabilir.

Gerçekten de ertesi gün, Rus Senatosu, İskender-M füze kompleksleri ve Tu-22M3 uzun menzilli bombardıman uçaklarının Kırım’da konuşlandırılacağına ilişkin bilgileri yalanlamak üzere İnterfax ajansına bilgi verdi.

Çeviri
Osman Soysal