Rus askeri uzmanları, 6 Mart’tan beri sürekli tekrarlanan arızalarıyla ülkeyi felç eden, Venezüella’nın elektrik üretim ve dağıtım sistemini incelemeye geldi.

Tesislere hasar vermek üzere, elle yapılan sabotajların yanı sıra elektromanyetik bombaların kullanıldığının da tespit edildiği belirtilmektedir.

Bu tür bombalar, Sovyet fizikçi Andrey Saharov’un 50’li yıllarda yürüttüğü çalışmaların bir açılımıdır. Bugün bu bombaya başta ABD olmak üzere çok sayıda devletin sahip olduğu düşünülmektedir.

Devlet Başkanı Maduro, söz konusu arızaların sorumlusu olarak doğrudan ABD’yi suçlarken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezüella’nın iktidarı muhafaza etmek için yabancı askeri güçlerden yardım istemesini kınadı. « Monroe Doktrini »ne uygun olarak, her türlü yabancı gücü kıtada asker konuşlandırmaması konusunda uyardı.

Rusya’nın bir misilleme eyleminden çekinen ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini olası bir elektromanyetik saldırıya karşı hazırlamak üzere bir başkanlık kararnamesi (Executive Order) yayınladı [1].

Çeviri
Osman Soysal

[1Executive Order on Coordinating National Resilience to Electromagnetic Pulses”, by Donald Trump, Voltaire Network, 26 March 2019.