Voltaire İletişim Ağı

Elektromanyetik savaş ilan edildi

+

Rus askeri uzmanları, 6 Mart’tan beri sürekli tekrarlanan arızalarıyla ülkeyi felç eden, Venezüella’nın elektrik üretim ve dağıtım sistemini incelemeye geldi.

Tesislere hasar vermek üzere, elle yapılan sabotajların yanı sıra elektromanyetik bombaların kullanıldığının da tespit edildiği belirtilmektedir.

Bu tür bombalar, Sovyet fizikçi Andrey Saharov’un 50’li yıllarda yürüttüğü çalışmaların bir açılımıdır. Bugün bu bombaya başta ABD olmak üzere çok sayıda devletin sahip olduğu düşünülmektedir.

Devlet Başkanı Maduro, söz konusu arızaların sorumlusu olarak doğrudan ABD’yi suçlarken, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Venezüella’nın iktidarı muhafaza etmek için yabancı askeri güçlerden yardım istemesini kınadı. « Monroe Doktrini »ne uygun olarak, her türlü yabancı gücü kıtada asker konuşlandırmaması konusunda uyardı.

Rusya’nın bir misilleme eyleminden çekinen ABD Başkanı Donald Trump, ülkesini olası bir elektromanyetik saldırıya karşı hazırlamak üzere bir başkanlık kararnamesi (Executive Order) yayınladı [1].

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Executive Order on Coordinating National Resilience to Electromagnetic Pulses”, by Donald Trump, Voltaire Network, 26 March 2019.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.