Bolivarcı Ulusal İstihbarat Servisi (Sebin), 21 Mart 2019’da, Juan Guaidó’nun Özel Kalem Müdürü Avukat Roberto Marrero’yu (fotoğraf) yakalamak üzere, Milletvekili Sergio Vergara’nın evinde arama yaptı. Marrero sonuç olarak yandaki evde yakalandı.

Yakalama sırasında, Sebin ajanları, milletvekilini yere yatırarak, bir süreliğine dokunulmazlığını ihlal etti.

Juan Guaidó’yu destekleyen bir Amerikan Devletleri örgütü olan Lima Grubu, hemen Sergio Vergara’nın milletvekili dokunulmazlığına saygı gösterilmesini ve Avukat Roberto Marrero’nun serbest bırakılmasını isteyen bir açıklama yayınladı.

Roberto Marrero, Guatemala, Honduras ve Salvador’daki paralı askerlerin devşirilmesi sürecini yönetiyordu. Bu adamlar Kolombiya’ya komando eğitimi almak üzere gönderildiler. Yine aynı şekilde tutuklanan, Kolombiya mafyasından Wilfrido Torres Gómez’in komutası altına verilmeleri gerekiyordu.

Telefon dinlemelerine göre, Roberto Marrero, Venezüella’nın ABD ve Birleşik Krallık tarafından el konulan yurtdışındaki alacaklardan alınan günlük 500 000 ila 700 000 ABD Dolarına kadar varan bir bütçeye sahipti.

Devlet Başkanı Yardımcısı Jorge Rodríguez, avukat Roberto Marrero ve güvendiği adamlarının, Caracas metrosu ve teleferiğine yönelik saldırı hazırlığı içersinde olduğunu ifşa etti.

Rodríguez ayrıca kendilerini İsviçre Cumhurbaşkanı Ueli Maurer gibi gösteren mizahçıların Juan Guaidó’yu telefonla aradıkları eğlenceli bir skeç de yayınladı. Telefondakiler ona Venezüella Bolivarcı Cumhuriyetinin alacaklarını kişisel hesabına havale etmeyi öneriyor, kendi kendini Venezüella’nın devlet başkanı ilan eden Guidó da bunu memnuniyetle onaylıyor.

Çeviri
Osman Soysal