Voltaire İletişim Ağı

İsviçre askeri silah bulundurulmasını yasaklayacak mı ?

+

İsviçre Konfederasyonu bir halk milisi tarafından savunulmaktadır. Sonderbund (1847) iç savaşından beri askerler, hizmette kullandıkları askeri silahları evlerinde muhafaza etmektedirler. Bugün, silah bulundurulmasına 15 yaşından itibaren izin verilmektedir. Bu şekilde İsviçre, dünyada kişi başına düşen silah sayısı açısından 16ncı sıradadır.

Silah bulundurulması için 2005 yılında bir verginin, ardından da daimi bir atış eğitimine katılma zorunluluğunun yürürlüğe konulması, hizmet silahını evinde bulundurma geleneğinin azalmasına yol açtı.

Bu ülkelerde, silah bulundurulmasını sıkı bir şekilde yasaklandığı ülkelerden daha fazla suç işlenmediği için, suç oranını düşürmek için silah sayısına kısıtlama getirilmesi gerektiği teorisi geçerliliğini kaybetmektedir.

Her yıl, bazı kişiler hizmet silahlarını kullanarak intihar etmektedir. Öte yandan İsviçre’de, silaha sahip olunmasını kısıtlayan diğer Avrupa devletlerinden daha fazla intihar yaşanmamaktadır. Dolayısıyla silah sahibi olunmasıyla intihar arasında bir ilgileşim yoktur.

Schengen bölgesine girebilmek için zorunlu şart olan, İsviçre hukukunu Avrupa Birliği’ninkiyle uyumlu hale getirmek için bir referandum düzenlendi. Öte yandan Federal Konsey bir istisna elde etti: askerleri evlerinde hizmet silahlarını bulundurabilecek, ancak bunların şarjörleri ve mermi sayıları kurala bağlanacak. Bunun dışında, dolaşımda olan silahlara ilişkin bir ulusal kayıt sistemi oluşturulacak. Anketler bu anlaşmazlıkta bir zafer kazanılacağı izlenimi veriyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.