Voltaire İletişim Ağı

Donald Trump göreceli bir nükleer silahlanma öneriyor

+

NATO Dışişleri Bakanları Washington’da İttifakın 70nci kuruluş yıldönümünü kutlarken, Başkan Donald Trump Çinli Başbakan Yardımcısı Liu He’yi kabul ediyordu.

Resmi görüşme öncesi yapılan kısa basın toplantısında Başkan Trump Çin ve Rusya ile nükleer harcamalarını kısmalarını müzakere edebileceğini dile getirerek sürprize yol açtı [1].

NATO Dışişleri Bakanları, Rusya’yı sorumlu tuttukları ABD’nin Orta Menzilli Nükleer Güçler Sözleşmesinden geri çekilmesini dile getirdiler. Genel Sekreter Jens Stoltenberg, euromissile’ler polemiğinin, yani bu bölgeyi bir sonraki savaş alanına dönüştürecek atom bombalarının karadaki fırlatıcılarının Avrupa’da konuşlandırılmasının yeniden yaşanmasının –şimdilik– söz konusu olmadığını belirtti.

Halen 10 devlet (Suudi Arabistan, Çin, Kuzey Kore, ABD, Fransa, Hindistan, İsrail, Pakistan, Birleşik Krallık ve Rusya) atom bombasına sahiptir. Öte yandan sadece üç büyük güç, her koşul altında caydırıcı ve güvenilir olabilmek için gerekli olan fırlatıcı üçlüsüne sahiptir. Özellikle bunlar tüm kategorilerde ve rakiplerininkine göre teknik olarak açık ara ileride olan bombalara sahiptirler.

Ekonomik açıdan, atom silahları anlamındaki maliyetler, konvansiyonel olanlardan farklı olarak, bu malzeme hiçbir ihracat imkanı sunmadığı için açıkça zarar edilerek harcanmaktadır. Bugüne kadar başarıyla sonuçlanan tek silahsızlanma müzakerelerine, bu harcamaların özellikle de ABD’ye göre toprakları oldukça geniş olan SSCB için katlanılamaz hale geldiği Soğuk Savaş’ın sonunda varılabilmiştir.

Ahlaki bir bakış açısıyla ele alınan tüm silahsızlanma girişimleri başarısız olmuştur. Bu yönde yola çıkan Barack Obama, pes etmeden önce önleyici olarak Nobel Ödülünü almıştı.

Donald Trump, NATO toplantısının merkezinde olan « Rus tehdidi » retoriğiyle çelişecek şekilde, bu sorunu ekonomik açıdan ortaya koymaktadır. Çin ve Rusya ABD başkanıyla aynı yola izlemek arzusundadır.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Remarks by Donald Trump and Liu He Before Bilateral Meeting”, by Donald Trump, Liu He, Voltaire Network, 4 April 2019.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.

Rojava'nın Türkiye tarafından işgali
Türkiye’nin « Barış Pınarı » harekatıyla ilgili sizden gizlenenler (3/3)
Rojava’nın Türkiye tarafından işgali
yazan Thierry Meyssan
Fransız sömürgeciliğinin hayal ettiği Kürdistan
Türkiye’nin « Barış Pınarı » harekatıyla ilgili sizden gizlenenler (2/3)
Fransız sömürgeciliğinin hayal ettiği Kürdistan
yazan Thierry Meyssan
Kürt sorununun soyağacı
Türkiye’nin « Barış Pınarı » harekatıyla ilgili sizden gizlenenler (1/3)
Kürt sorununun soyağacı
yazan Thierry Meyssan
NATO, Suriye'de Türk saldırısının ardında
NATO, Suriye’de Türk saldırısının ardında
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
F-35'ler Pompeo'nun Roma'daki gizli gündemindeydi
F-35’ler Pompeo’nun Roma’daki gizli gündemindeydi
yazan Manlio Dinucci, Voltaire İletişim Ağı
 
Kürt sorununa ilişkin gizli mutabakat
Kürt sorununa ilişkin gizli mutabakat
Voltaire İletişim Ağı
 
Donald Trump, herkese karşı tek başına
Donald Trump, herkese karşı tek başına
yazan Thierry Meyssan, Voltaire İletişim Ağı