Voltaire İletişim Ağı

Fransa ve Birleşik Arap Emirlikleri, Libya’yı bombalıyor

+

Fransız insansız hava araçları ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait savaş uçakları, 4 Nisan 2019’dan beri, Libya’da Fayiz el-Saraç Ulusal Birlik Hükümeti’ne (Birleşmiş Milletler tarafından desteklenen) bağlı güçleri bombalamaktadır.

Fransa, özel kuvvetleri General Halife Haftar’ı desteklerken, Libya’da sözde tarafsız kalmakta ve tarafları uzlaştırmaya çalışmaktadır…

Fransa, resmi olarak silahlı insansız hava aracına sahip değildir. Öte yandan 2013 yılında, ABD’den 16 adet MQ-9 Reaper insansız hava aracını satın almıştır. Bunları, AGM-114 Hellfire füzeleri için General Atomics ile anlaşma imzalayarak, yıl başında silahlarla donatmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri ise, Jane’s’e göre altı adet Amerikalıların İOMAX AT-80i BPA’sı, iki adet Çinli CAİG Wing Loong ve ABD’ye ait iki adet UH-60 Black Hawk helikopter konuşlandırmıştır.

Vadi el-Rabi’a ve Tacura’yı Birleşik Arap Emirlikleri’nin bombaladığı düşünülüyor.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.