Şam’ın Sham FM adlı özel radyosuna göre, ABD’nin 4 000 Suriyeli sığınmacıya el-Rukban (Ürdün-Irak-Suriye sınırlarının kesiştiği noktada) kampını terk etmek izni verdi. ABD’ye ait bu kampta, olumsuz koşullar altında Suriye’nin Güneyindeki savaşlardan kaçan 60 000 kişiyi barındırmaktadır. Müslüman Kardeşler kamp içerisinde, İslam tarzlarına kesin bir şekilde saygı gösterilmesini dayattı.

Rus İzvestia gazetesine göre, kampın geleceğine karar vermek üzere Rusya-Ürdün-ABD’nin katılımıyla bir üçlü toplantının yapılması bekleniyor.

Suriye’nin yeniden inşasını engellemeyi deneyen ABD, ay başına kadar sığınmacıların ülkelerine geri dönüşüne karşı çıkıyordu. Suriye Arap Cumhuriyetini bunlara kapılarını açmamakla suçluyorlardı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Mişel Aun’un yardımıyla, çok sayıda sığınmacı Lübnan’dan ayrılarak kendi kent ve köylerine geri döndü. Devlet Başkanı Esad, 17 Şubat 2019’da yaptığı resmi açıklamada, ülkesinin halkına ihtiyacı olduğunu vurgulamıştı. Kaygılara karşın, kapılarının tüm sığınmacılara açık olduğunu ve güvenlik güçlerinin kimseyi yakalamadığının altını çizdi.

Çeviri
Osman Soysal