Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Mısır ve Fransa, Birleşmiş Milletler tarafından oluşturulan Libya ulusal birlik hükümetine karşı Rusya ile ittifak yaptı.

Washington ve Moskova, bir zamanlar Güvenlik Konseyi’nde destekledikleri bir çözümü başarısız kılmak için ilk kez bir araya geliyor.

Almanya, İtalya ve Birleşik Krallık, iki süper gücün uluslararası kamuoyu önünde verdikleri taahhüde uyacaklarına boş yere inandı.

Öte yandan Mareşal Halife Hafter lehine oluşan Koalisyon göründüğü kadar bir arada hareket etmiyor. ABD, en azından kendi kaya hidrokarbürlerinin tükenmesine (Uluslararası Enerji Ajansı’na göre 2023 ya da 2024’te) kadar anlaşmazlığını sürdürmek için onu desteklerken, Rusya aksine bölgeyi istikrarsızlaştırmak için onu desteklemektedir.

Libya Arap Cemahiriyesi döneminde, mareşal Libya’nın Çad’taki görev gücünün başındaydı. Muammer Kaddafi’ye karşı ayaklanmış ve Virginia’ya sürgüne gitmeden önce CİA’ye bağlı güçlere katılmıştı. Rehberin devrilmesi sırasında Libya’ya geri dönmüş ve verdiği izlenime karşın hep ABD desteğinden yararlanmıştı.

Washington, hiçbir şekilde onu destekleme niyeti olmasa da, ülkenin kabilelerini yalnızca Seyfülislam Kaddafi’nin birleştirebileceğini bildiği için, istediği her an hatları kesebilecek şekilde ona şans tanımaktadır. Bununla birlikte, Rehberin oğlu gözaltına alınıp işkence görmesinden sonra halka açık görünmedi, bu yüzden siyasi bir rol oynayabilecek durumda olup olmadığı bilinmemektedir.

Çeviri
Osman Soysal