ABD Dışişleri Bakanlığı, Lübnan Hizbullah’ının gelirlerini kesme imkanı veren bilgileri sağlayacak olanlara verilen primi iki kat arttırdı.

« Adalet için ödüller » (Rewards for Justice) programı, bundan böyle yılda 1 milyar dolar toplamakla suçlanan üç kişinin faaliyetleri hakkında bilgi veren herkese 10 milyon dolara yakın maaş verecek [1].

Şeyh Hasan Ruhani, 2013’teki seçim kampanyası sırasında İran’ın Lübnanlıları ve Filistinlileri mali olarak desteklemeye son vermesi gerektiğini açıklamıştı. Seçimleri kazanmasından sonra Hizbullah, özellikle Afrika, Latin Amerika ve Avrupa’da olmak üzere, kendi kendini finanse etmek üzere uluslararası ölçekte örgütlenmesine hız verdi. Öte yandan Devrimin Rehberi Ayetullah Ali Hamaney, direniş hareketlerini kişisel kasasından desteklemeyi sürdürdü. Bu kasa petrol gelirleri fazlasıyla beslenir; yeni ABD yaptırımları nedeniyle bu gelirler çöktü.

ABD Dışişleri Bakanlığının kendisine bilgi verebilecek ispiyon arayışı, Tahran’ın « aktarma kayışı » olarak sunmakta ısrar ettiği Hizbullah’ın bağımsızlığı karşısında Washington’un çaresizliğini doğrulamaktadır. Bunun dışında, « hedefler » üzerine daha önce sunulan belirtiler, Hizbullah’ın gelirlerini uyuşturucu kaçakçılığından sağladığına ilişkin Washington’un entrikacı suçlamalarını yalanlamaktadır.

Çeviri
Osman Soysal

[1Information on... Lebanese Hizballah’s Financial Network, Rewards for Jutice Program, US State Department, March 22, 2019.