212 sınıftan gelen 5 000 çocuk ve ergen, 27 Nisan 2006’dan Antica Babilonia « barış görevi » sırasında Nasıriye’de düzenlenen « korkunç saldırıda » öldürülen Hava İndirme Alayından (Yıldırım) Binbaşı Nicola Ciardelli’nin anısına dün Pisa’da düzenlenen « Dayanışma Gününe » katıldı. Binbaşının ailesi tarafından kurulan Nicola Ciardelli Onlus Derneği’nin her yıl düzenlediği anma günü, belediyenin (önce Pd, bugün de Lega tarafından yönetilen) kararlı desteği sayesinde, « genç öğrencileri, herkesin Barış ve Dayanışma geleceği inşa etmeye adanmışlıklarının öneminin farkında varmalarını sağlamaya » yönelik bir büyük operasyonun laboratuarı haline geldi.

İzlenecek örnek, « savaşların neden olduğu yıkım ve başta çocuklar olmak üzere, bunlara maruz kalmak zorunda olanların acılarını içten hissettiği » söylenen « Nicola’nın, katıldığı sayısız görev sırasında karşılaştığı, çatışmaların mağduru halklardan yana tavrı »dır.

Ama kimse 5 000 çocuk ve ergene, 2003 yılında ABD tarafından, on yılda beş yüz bini çocuk olmak üzere bir buçuk milyon kişinin ölümüne neden olan bir ambargoya maruz bırakılan Irak’a karşı başlatılan yıkıcı savaşın gerçek öyküsünü anlatmadı.

Kimse onlara, savaşı meşrulaştırmak için Irak’ı kitlesel imha silahlarına sahip olmakla suçlayarak, daha sonra sahte olduğu ortaya çıkacak olan « kanıtlar » üretildiğini açıklamadı.

Kimse onlara, direnişi ortadan kaldırmak için, Irak’ın Felluce halkına karşı kullanılan fosfor bombalarından Ebu Garip zindanındaki işkencelere kadar her türlü imkan kullanılarak ateşe verilip kana boğulduğunu söylemedi.

Bu savaşa –bugün İtalyan Savunma Bakanı tarafından « uluslararası terörizmle mücadele kapsamında, Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi için ABD tarafından yürütülen Iraqui Freedom Harekatı » olarak tanımlanan– İtalyan Antica Babilonia birliği katıldı. Komutanlarının siyasi danışmanı, 2005 ve 2006 arasında, bugünkü Savunma Bakanı Elisabetta Trenta (Beş Yıldız) idi. Folgore 185nci Hava İndirme Alayı, Nicola Ciardelli’nin subayı olduğu özel kuvvetler keşif, kazanım, hedef bölümü bunun parçasıydı.

Savunma Bakanlığı belgelerine göre Alay « doğrudan faaliyetlerde düşman hatlarının gerisine, sahip olunan silah ve kara, hava ve deniz tüm atış platformlarını değerlendirerek uzaktan hedef belirleyen operasyon birlikleri sızdırarak operasyon yürütmektedir ». Bir başka deyişle, insanların oluşturduğu « hedef » bir kez belirlendikten sonra seçilen keskin nişancılar tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak bir avcı uçağından fırlatılan bombayı yönlendiren lazer işaretleyici ile imha edilmektedir.

Bu da, günün en heyecanlı anında, gökyüzünden Ponte di mezzo’ya (Pisa’nın tarihi merkezinde Arno nehri üzerindeki köprü) inen, gözlerine kötülere karşı iyileri koruyan çizgi roman kahramanları gibi görünen Folgore’deki paraşütçüleri alkışlayan 5 000 çocuk ve ergene anlatılmadı.

Pisa’da yaşananlar, sadece burasıyla sınırlı değildir. Antonio Mazzeo’nun bildirdiğine göre, Sigonella’daki (Sicilya) ABD askerleri, İngilizce, jimnastik ve diğer dersleri verdikleri okullarda gittikçe daha çok görünmektedirler. Bir rahibin bölgesindeki çocukları « eğitim gezisine » götürdüğü Sigonella’da ve Puglia’daki üslerde liseliler için « okul-iş vardiya » stajları gerçekleştirildi. Başka bölgelerde de benzer durumlar kaydedildi.

Yürütülmekte olan, genç kuşakların (sadece onların da değil) zihinlerinin fethine yönelik gerçek bir askeri operasyondur. Savaş kültürüne karşı barışın kültürünü ilerletmek için örgütlenerek, bunu engellemeye hazır öğretmenler, öğrenciler ve veliler var mıdır?

Çeviri
Osman Soysal
Kaynak
Il Manifesto (İtalya)