Voltaire İletişim Ağı

Türk Ordusu ve Mısrata milisleri Mareşal Haftar’ın destekçilerini katlediyor

+

Türk Ordusu, Suriye’den Libya’ya cihatçılar, ardından askeri danışmanlar ve başta zırhlı araç ve insansız hava araçları olmak üzere teçhizat gönderdi.

BM’nin meşru kabul ettiği hükümet olan Feyyaz el Sarac yönetimindeki Ulusal Birlik Hükümetine bağlı milislerin saldırısını yönetti.

Ulusal Birlik Hükümeti, Müslüman Kardeşler, Katar ve 2011’de Mısrata milislerini NATO’nun emrine veren Türkiye tarafından desteklenmektedir. Mısrata, çoğunlukla XIXncu yüzyılda Libya’ya yerleşen, Çerkes ya da zorla Müslüman yapılan Yahudilerden oluşan eski Osmanlı askerlerinin ailelerinin çoğunlukta olduğu bir yerleşimdir.

Bu milis ve Türk Ordusu, Tobruk Parlamentosuna bağlı, Berberlerin çoğunlukta olduğu Garyan kentine saldırmıştır. Burada Mareşal Halife Haftar’ın askerlerinin ailelerine yönelik vahşet uygulamışlardır. Daha önce de 2011’de Tawarga’daki siyahi halka karşı kitlesel vahşet uygulayan aynı milis gücüdür.

Bu, Fransa ve Rusya tarafından desteklenen Mareşal Haftar’ın ilk önemli bozgunudur.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.