Voltaire İletişim Ağı

Cezayir: FLN ve RND Meclis başkanlığını Müslüman Kardeşler’e veriyor

+

Halk Abdülaziz Buteflika’nın devlet başkanlığı döneminde üst düzey görevler üstlenmiş yetkililerin tamamının meşruluğunu sorgularken, Ulusal Halk Meclisi Başkanı Muad Buşareb tepkilere direnemeyerek 2 Temmuz’da istifa etti.

Meclis başkanlığı görevi için, çoğunlukta olan partiler (Ulusal Kurtuluş Cephesi ve Ulusal Demokratik Birlik) Müslüman Kardeş Sliman Şenin’in (fotoğrafta) adaylığı konusunda mutabakata vardı. Şenin, çok azınlıkta kalan İslamcı partilerin (Ennahda, Adala ve El Bina) koalisyonu tarafından aday gösterilmişti.

Diğer altı aday (FLN ve RND’nin ki de dahil) yarıştan çekilme kararı aldı.

Demokratik ilkelerin aksine, oylama el kaldırılarak açık oy şeklinde gerçekleştirildi.

Sliman Şenin hakkında çok bilgiye sahip olunmayan bir ünlüdür. Siyasi yaşama, Mahfud Nahnah’ın İslami Vaiz Birliği içerisinde Abbasi Madani (İslami Selamet Cephesi’nin kurucusu) ile birlikte atılmıştır.

Görev süresi 9 Temmuz’da sona eren ve meşruluğu tartışmalı yetkililer arasında yer alan Cezayir Cumhuriyeti geçici Cumhurbaşkanı Abdülkader Bensalah ise, seçimler yapılıncaya kadar görevini sürdürecektir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.