Voltaire İletişim Ağı

Pentagon, Çin karşısında İNF anlaşmasını istemiyor

+

ABD’nin gelecekteki Genelkurmay Başkanı General Mark A. Milley, 11 Temmuz 2019’da, Çin’in kendisine göre önümüzdeki 50 ya da 100 yıl boyunca ABD’nin başlıca rakibi olacağına işaret etti.

Çin’in kıyı kentlerinin savunmasını etkisiz kılmak için Pentagon’un orta menzilli füzelere ihtiyacı olacaktır. Oysa bu füzeler, bugüne kadar ABD’nin halen feshetmek üzere olduğu Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması tarafından yasaklanmış durumdadır.

Pentagon, bir buçuk yıldan beri ancak İNF anlaşması ihlal edilerek konumlandırılabilecek orta menzilli füze üretimini yeniden başlattı. Bu proje, Raytheon (536,8 milyon dolar), Lockheed Martin (267,6 milyon), Boeing (244,7 milyon), Northrop Grumann (2,7 milyon) gibi ABD’li ve İngiliz BAE Systems (47,7 milyon) ve Fransız Thales (16,2 milyon) firmalarına emanet edildi.

NATO, eşzamanlı olarak Rusya’nın anlaşmayı ihlal ettiğine ve dünyadaki dengeyi bozabileceğine dair istihbarata sahip olduğunu açıkladı, ki bu istihbaratın doğruluğu teyit edilemedi.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.