Voltaire İletişim Ağı

NATO Yemen’de IŞİD’e silah tedarik ediyor

+

Dilyana Gaytandzhieva’nın Arms Watch’ta yayınlanan araştırması, NATO’nun Afganistan’daki görev gücünün (Resolute Support Mission), ABD’nin Yemen’de IŞİD’e yönelik silah kaçakçılığında paravan olarak kullanıldığını belgeleriyle kanıtlayarak ortaya koyuyor.

Araştırma bu arada ABD Özel Kuvvetlerinin (Hırvatistan Task Force Smoking Gun’ı) de Suriye’de El Kaide’ye (El Nusra Cephesi) de silah tedarik ettiğini de ifşa ediyor.

ABD’nin Sierra Four İndustries, Orbital ATK, Global Ordnance ve UDC gibi şirketlerinin yanı sıra Azeri, Sırp ve Suudi hükümetleri de bu silah kaçakçılığına bulaşmış durumdalar.

Bulgar gazeteci Dilyana Gaytandzhieva, bundan iki yıl önce tarihin en büyük silah kaçakçılığı Timber Sycamore operasyonunu [1] ortaya çıkaran belgeleri yayınlayarak ün kazanmıştı.


- 1. “Islamic State weapons in Yemen traced back to US Government: Serbia files”;
- 2. “US Task Force Smoking Gun smuggles weapons to Syria: Serbia files”;
- 3. “Leaked arms dealers’ passports reveal who supplies terrorists in Yemen: Serbia files”.
by Dilyana Gaytandzhieva, Arms Watch, September 15, 2019.

Çeviri
Osman Soysal

[1] “Suriye’ye karşı milyarlarca dolarlık silah”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Murat Özdemir, Voltaire İletişim Ağı , 18 Temmuz 2017.

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.