Voltaire İletişim Ağı

ABD’nin yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien

+

Başkan Trump, John Bolton’un yerine yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak Robert C. O’Brien’i atadı. Bu atama Kongrenin onayını gerektirmektedir.

Robert O’Brien avukat ve diplomattır. 1996’dan beri sırasıyla demokrat ve cumhuriyetçi yönetimlerde görev aldı. Trump yönetiminde yurt dışında rehin alınan ABD’lilerle ilgili yürütülen pazarlıklar konusunda görevliydi. Türkiye’de Rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılması sürecinde rol oynadı. İran’daki ABD’li ve Lübnanlı rehinelerin serbest bırakılmasında da çok etkin olduğunu da belirtmemiz gerekir.

Robert O’Brien, birlikte çalıştığı John Bolton gibi bir « istisnacı »dır. Ama ondan farklı olarak ABD’nin taraf olduğu ittifakların her zaman destekçisi olmuştur. Bir Mormon olarak Mitt Romney’in danışmanlığını yapmış ve ancak seçimleri kazanmasından sonra yüzünü Donald Trump’a dönmüştür. Yönetimin söylemini değiştirmesi için ideal bir insandır.

Muhtemelen dönemsel olarak CİA adına da görev üstlenen Robert O’Brien, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun (eski CİA başkanı) ve bugün ajansın başındaki isim olan Gina Haspel’in dostudur. Eğitim döneminin bir bölümünü yanında geçirdiği Savunma Bakanı Mark T. Esper’e de bağlıdır.

Ketum bir kişiliğe sahip olan O’Brien, gezegenin tüm sıcak noktalarında ve Birleşmiş Milletler’de uzun bir kariyere sahiptir.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.