ولترشبکه

سازمان ناتو از درون منفجر می شود

+

شورای وزرای سازمان آتلانتیک شمالی(ناتو ) در تاریخ ۲۴ و ۲۵ ماه اکتبر ۲۰۱۹ در مقر سازمان در بروکسل ، تشکیل جلسه دادند . در این جلسه مشاجرات تندی میان طرف های آلمانی ، بلژیک و فرانسه از یک سو و ایالات متحده و ترکیه از سوی دیگر پیش آمد .

دولت های سابق پیمان ورشو ، برای آنکه در برابر روسیه حفظ ظاهر نمایند کوشیدند تا به این مشاجرات پایان دهند .

بر خلاف مباحثات سال ۱۹۶۶ ، زمانی که فرانسه موافقت نکرد تا فرماندهی ارتش خود را به یک فرمانده ی عالی مقام ایالات متحده واگذار کند و از این روخود را از سازمان خارج کرد ، تعارضات بر سر استقلال اعضای سازمان در برابر ایالات متحده نمی باشد ، بلکه موضوع بر سر ادامه ی حیات این سازمان است

آلمان و بلژیک و فرانسه خواهان مداخله ی نظامی در شمال شرقی سوریه شدند ، که در این جریان نیروهای سوری و ترک ( اعضای سازمان ناتو مورد حمله واقع شوند، و در عین حال نیروهای کرد ( یه په گه ) مورد حمایت . ایالات متحده هیچ پیمانی برای ماندن در سوریه ندارد و نیروهای ترک نیر به لحاظ قانونی در کادر مبارزه با تروریزم در منطقه حضور دارند .

این وضعیت این سوال را پیش می آورد که چه به سر سازمان ناتو خواهد آمد ، به خصوص زمانی که ایالات متحده تصمیم گرفته تا دیگر از حالت امپراطوری خارج شود .

از آنجاییکه در طبیعت نقطه ی خالی وجود ندارد ، آلمان ، بلژیک و فرانسه حاضرند تا گروهی را تشکیل دهند و خود افسار امور را به دست بگیرند ، این در حالی است که به تنهایی فاقد امکانات کافی می باشند . در عین حال آلمان در این تفکر است که در کادر سازمان باقی بماند [1] ، در حالی که فرانسه تصور می کند تحولات در کادر اتحادیه ی اروپا (بدون حضور ایالات متحده و انگلستان ) امکان پذیر باشد .

زمان فروپاشی شوروی ، پیمان ورشو نتوانست موافقت مسکو را در استقلال اعضاء بدست آورد . ٬٬ دکترین برژنوو ٬٬ در سال ۱۹۶۸ ،تهاجم نظامی نزد متحدین را در صورتی که هویت بلوک سوسیالیستی شرق در معرض خطر قرار گیرد ، تایید می کرد . به این صورت مسکو توانست ٬٬ بهار پراگ ٬٬ را سرکوب کند . و بر عکس در سال ۱۹۹۰ ، میخاییل گرباچف ، اعلام کرد که مسکو دیگر امکانات کافی برای دیکته کردن قوانین خود به متحدانش را ندارد .، او این اصل را به شوخی ( دکترین سیناترا ) خواند (که اشاره به آهنگ راه من فرانک سیناترا بوده ) . در نتیجه در مجارستان و آلمان شرقی که ناگهان دیوار برلن فرو ریخت ، هیچ سرکوبی صورت نگرفت .

سازمان آتلانتیک شمالی دارای سرویس های امنیتی ( قرار گرفتن پنهانی ) [2] می باشد که مسئول قتل عام ها و تغییر دادن حکومت ها حتا در دولت های عضو می باشد . هر چند این سرویس ها چندین بار لغو شدند ، اما همچنان ماهیت اصلی خود را حفظ کردند . با این وجود ، هرگز تصور نمی شد که این مشکل از سوی ایالات متحده پیش بیاید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “آیا امپریالیزم آلمان می توان جایگزین امپریالیزم ایالات متحده شود ؟”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 2 نوامبر 2019, www.voltairenet.org/article2...

[2] NATO’s Secret Armies: Operation Gladio and Terrorism in Western Europe, Daniele Ganser, Frank Cass (2004).

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.