شورای وزرای سازمان آتلانتیک شمالی(ناتو ) در تاریخ ۲۴ و ۲۵ ماه اکتبر ۲۰۱۹ در مقر سازمان در بروکسل ، تشکیل جلسه دادند . در این جلسه مشاجرات تندی میان طرف های آلمانی ، بلژیک و فرانسه از یک سو و ایالات متحده و ترکیه از سوی دیگر پیش آمد .

دولت های سابق پیمان ورشو ، برای آنکه در برابر روسیه حفظ ظاهر نمایند کوشیدند تا به این مشاجرات پایان دهند .

بر خلاف مباحثات سال ۱۹۶۶ ، زمانی که فرانسه موافقت نکرد تا فرماندهی ارتش خود را به یک فرمانده ی عالی مقام ایالات متحده واگذار کند و از این روخود را از سازمان خارج کرد ، تعارضات بر سر استقلال اعضای سازمان در برابر ایالات متحده نمی باشد ، بلکه موضوع بر سر ادامه ی حیات این سازمان است

آلمان و بلژیک و فرانسه خواهان مداخله ی نظامی در شمال شرقی سوریه شدند ، که در این جریان نیروهای سوری و ترک ( اعضای سازمان ناتو مورد حمله واقع شوند، و در عین حال نیروهای کرد ( یه په گه ) مورد حمایت . ایالات متحده هیچ پیمانی برای ماندن در سوریه ندارد و نیروهای ترک نیر به لحاظ قانونی در کادر مبارزه با تروریزم در منطقه حضور دارند .

این وضعیت این سوال را پیش می آورد که چه به سر سازمان ناتو خواهد آمد ، به خصوص زمانی که ایالات متحده تصمیم گرفته تا دیگر از حالت امپراطوری خارج شود .

از آنجاییکه در طبیعت نقطه ی خالی وجود ندارد ، آلمان ، بلژیک و فرانسه حاضرند تا گروهی را تشکیل دهند و خود افسار امور را به دست بگیرند ، این در حالی است که به تنهایی فاقد امکانات کافی می باشند . در عین حال آلمان در این تفکر است که در کادر سازمان باقی بماند [1] ، در حالی که فرانسه تصور می کند تحولات در کادر اتحادیه ی اروپا (بدون حضور ایالات متحده و انگلستان ) امکان پذیر باشد .

زمان فروپاشی شوروی ، پیمان ورشو نتوانست موافقت مسکو را در استقلال اعضاء بدست آورد . ٬٬ دکترین برژنوو ٬٬ در سال ۱۹۶۸ ،تهاجم نظامی نزد متحدین را در صورتی که هویت بلوک سوسیالیستی شرق در معرض خطر قرار گیرد ، تایید می کرد . به این صورت مسکو توانست ٬٬ بهار پراگ ٬٬ را سرکوب کند . و بر عکس در سال ۱۹۹۰ ، میخاییل گرباچف ، اعلام کرد که مسکو دیگر امکانات کافی برای دیکته کردن قوانین خود به متحدانش را ندارد .، او این اصل را به شوخی ( دکترین سیناترا ) خواند (که اشاره به آهنگ راه من فرانک سیناترا بوده ) . در نتیجه در مجارستان و آلمان شرقی که ناگهان دیوار برلن فرو ریخت ، هیچ سرکوبی صورت نگرفت .

سازمان آتلانتیک شمالی دارای سرویس های امنیتی ( قرار گرفتن پنهانی ) [2]
می باشد که مسئول قتل عام ها و تغییر دادن حکومت ها حتا در دولت های عضو می باشد . هر چند این سرویس ها چندین بار لغو شدند ، اما همچنان ماهیت اصلی خود را حفظ کردند . با این وجود ، هرگز تصور نمی شد که این مشکل از سوی ایالات متحده پیش بیاید .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“آیا امپریالیزم آلمان می توان جایگزین امپریالیزم ایالات متحده شود ؟”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 2 نوامبر 2019, www.voltairenet.org/article208214.html