در تاریخ ۲۷ ماه اکتبر ۲۰۱۹ ، پرزیدنت دونالد ترامپ پیروزمندانه اعلام کرد ابو بکر بغدادی ، خلیفه ی دولت اسلامی به قتل رسیده است [1]

مطابق با اخباری که منتشر شد ، خلیفه در منطقه ی ادلیب ( شمال غربی سوریه‌) توسط اطلاعات دولت عراق شناسایی شد . نیروهای ویژه ی ایالات متحده ، از ناحیه ی ادلیب ( پایتخت ولایت کردستان عراق ) عملیاتی سری ترتیب داده بودند . هفت تا هشت بالگرد از سوریه گذشتند . دو بالگرد با پیاده کردن نیروهای نظامی به زمین نشستند ، و سایر بالگردها برای شناسایی منطقه به پرواز خود ادامه دادند . خلیفه به همراه سه فرزندش که به صورت سپر انسانی به حساب می آمدند از طریق یک تونل گریخت . او را سگ های ارتش ایالات متحده شناسایی کردند ، او به همراه سه فرزندش خود را منفجر کرد . نه تن از محافظین وی به همراه یک کودک به هنگام این حمله کشته شدند . مرگ او توسط آزمایش های ( دی ان ای ) بر باقی مانده ی جسد وی شناسایی شد . از طرف ارتش ایالات متحده کسی کشته نشد .

این حکایت زیبا در اینجا به پایان رسید . ایالات متحده ی آمریکا نیرومند باد !

در این سریال ، نقش خلیفه توسط یکی از اعقاب مستقیم حضرت محمد پیامبر ایفا شد . او در فلوجه به دنیا آمده بود ، محلی که در زمان اشغال نیروهای آمریکایی در عراق ، محل مقاومت به حساب می آمد . او به مدت ده ماه در اردوگاه های بوغه و آدر زندانی شد ، ،محلی که سازمان سیا و نیروی دریایی ایالات متحده به آزمایشات انسانی روی آورده بودند ، اما هنوز مشخص نشده که آیا او را دراین آزمایشات برده شده بود یا خیر. او به طور رسمی خلافت خود را در موسل ده سال بعد در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ اعلام کرد . زمانی که این نقشه اجرا شد ، به نظر می رسید او هیچ نقشی در دولت اسلامی خود خوانده ی نداشته ، تنها چند خطابه خوانده بود .

خلیفه در روستای سوری باریشا پنهان شد . این روستا در ولایت ادلب واقع شده که در آن نیروهای القاعده و داعش حضور داشتند ، و بعدها در برابر نیروهای سوری از این محل گریختند . این منطقه از جنوب و از شرق توسط ارتش عرب سوریه محاصره شده و از سوی ارتش ترکیه محافظت می شود . این روستا در مرز ترکیه با سوریه واقع شده است . این اطلاعات باعث می شود تا ارتش ترکیه متهم به محافظت از خلیفه باشد .

پرزیدنت دونالد ترامپ از روسیه ، ترکیه ، سوریه ، عراق و کردهای سوریه برای این پیروزی تشکر کرد . هنوز مشخص نیست هر یک از این نیروها چه نقشی را ایفا کرده اند ، اما این برای اولین بار است که ایالات متحده از کشور سوریه تشکر می کند . اما از بد روزگار ، ستاد ارشد ارتش روسیه بلافاصله اعلام کرد که رادارهای آنها حضور هیچ بالگردی را در این منطقه شناسایی نکرده اند ،نه در روز شنبه ، و نه در هیچ یک از روزهای هفته . از این رو این تشکر باعث تعجب آنها شده بود !

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “Donald Trump on the Death of Abu Bakr al-Baghdadi”, by Donald Trump, Voltaire Network, 27 October 2019.