Reich Şansölyesi Adolf Hitler ve Polonya Büyükelçisi Józef Lipski (fotoğrafta sağda).

24 Aralık 2019’da Rus genelkurmayı önünde konuşan Devlet Başkanı Vladimir Putin, 1945’te Berlin’in işgali sırasında ele geçirilen arşiv belgelerini gördüğünü söyledi.

Söz konusu belgeler, 1938’de Mareşal Józef Piłsudski sonrası Polonya’sının, Alman Reich’i ile Polonya ve Alman Yahudilerinin Afrika’ya sınırdışı edilmelerini öngördüğünü ve planladığını kanıtlamaktadır.

Belgeler muhtemelen iki devlet arasında ortak Lepecki Komisyonu’nun kurulmasını öngören « Madagaskar Planı » ile ilgilidir. Bu proje, Reich’in Yahudilere yönelik siyasetinden büyük memnuniyet duyan ve Alman mevkidaşı Joachim von Ribbentrop’a Fransız ve Alman Yahudilerini bu uzak sömürgeye göndermeyi öneren Fransız Dışişleri Bakanı Georges Bonnet’nin [1] girişimiydi. İngiliz donanması yüzünden Yahudileri gidecekleri yere ulaştırmanın imkansızlığı nedeniyle, proje İkinci Dünya Savaşı’nın başında terk edilir.

Devlet Başkanı Putin bu hatırlatma ile mevcut Polonya hükümetinin tarihi inkar etmesine ve Avrupa Parlamentosu’nun Sovyetler Birliği’ni İkinci Dünya Savaşı’ndan sorumlu tutan bir önergeyi [2] oylamasına bağlantı kurdu.

Çeviri
Osman Soysal

[1Georges Bonnet Radikal Parti’nin sağcı kanadından gelen bir bakandı. Münih Mutabakatını destekler ve Fransız-Alman barış işbirliği angajmanını imzalar. Konuyla ilgili bakınız: « Ce jour que l’Occident préfère oublier », par Michael Jabara Carley, Traduction Sophie Brissaud, Strategic Culture Foundation (Russie) , Réseau Voltaire, 4 octobre 2015.