Voltaire İletişim Ağı

NATO genişletilmiş Ortadoğu’da konuşlanmaya hazırlanıyor

+

CentCom’un (ABD’nin Ortadoğu Merkez Komutanlığı) geri çekilmesinden sonra, Arap dünyasını NATO’nun kuşatması bekleniyor. Almanya’nın İttifak içerisinde önderlik rolünü üstlenmesi muhtemeldir.

Genel Sekreter Jens Stoltenberg:
- 1. İttifakı Tunus’ta konuşlandırmayı ve Libya’da savaşı sonsuza kadar sürdürmeyi;
- 2. İttifakı Irak ve Ürdün’de konuşlandırmayı ve Suriye’de savaşı sonsuza kadar sürdürmeyi umut etmektedir.

1 Şubat 2020’de Türkiye, üyesi olduğu NATO’yla birden yakınlaştı ve Suriye’de Rusya ile anlaşmazlığa düştü. Bunun dışında, Tunus üzerinden Suriye’den Libya’ya cihatçı nakline yeniden başladı.

12 Şubat 2020’de, NATO Savunma Bakanları, Irak Parlamentosunun yabancı birliklerin geri çekilmesini talep etmesine karşın, Irak’taki « yardım görevini » pekiştirmeye karar verdiler.

Jens Stoltenberg, altı aydan uzun bir süreden beri bu planı hazırlıyor. Bu amaçla Ürdün Kralı Abdullah (fotoğraf) ve Brüksel’de uzun süren kabulü sonrasında Tunus Dışişleri Bakanı ile gizli anlaşmalar imzaladı.

Çeviri
Osman Soysal

Voltaire İletişim Ağı

Voltaire İletişim Ağı

Bu makale yaratıcı ortakların lisansı altındadır

Voltaire İletişim Ağı’nın makalelerini kaynak belirtmek ve ticari hedefler gütmeme koşuluyla, makalenin içeriğini değiştirmeden serbestçe çoğaltabilirsiniz (Lisans CC BY-NC-ND)

Voltaire İletişim Ağı’nı desteklemek

Kalite analizlerinden geçen bu Web Sitesi, dünya anlayışınızın geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu sitenin devamını sağlamak için işbirliğinize ihtiyacımız var.
Bize bağışta bulunarak yardımcı olunuz.

Voltaire İletişim Ağı’na nasıl katılımcı olabilirsiniz?

Voltaire İletişim Ağı Moderatörlerinin hepsi fahri olarak çalışmaktadırlar.
- Profesyonel düzeyde Tercümanlar: Çevirilerinizle katkıda bulunabilirsiniz.