برخی از موافقان قانون اساسی ونزوئلا بر این باور بودند که انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا قانونی نبوده و از این رو رئیس مجلس این کشور باید تا انتخابات آتی رئیس جمهور موقت این کشور باشد . بر همین پایه کشورهایی نظیر ایالات متحده خوان گوایدو را رئيس جمهور موقت ونزوئلا قلمداد کردند.

رئیس مجلس ملی به مدت یک سال و آنهم در اوایل سال انتخاب می شود . برخی از موافقان قانون اساسی که به ریاست جمهوری پرزیدنت مادورو مخالفت می کنند، منتظر بودند تا مجلس رئیس جمهور موقت و رئیس مجلس را انتخاب کند.

در پی کودتای نظامی ۳۰ ماه اوریل سال ۲۰۱۹ ، برخی از قضات , عوامل این کودتا را برکنار کردند ، و تنها خوان گوایدو در این میان باقی ماند .
مجلس ملی ونزوئلا از بیشترین مخالفین پرزیدنت مادورو تشکیل شده است . درطی چند ماه گذشته ،ماجراجویی های خوان گوایدو مورد سرزنش واقع شد و از او خواسته شد تا آرام بگیرد . این موضوع نشان می داد که مخالفین پرزیدنت مادورو در صدد تغییر رهبر خود بوده اند.

دوستان خوان گوایدو کوشیدند تا نحوه ی رای گیری در این کشور تغییر کند ،تا نمایندگان فراری از طریق اینترنت بتوانند رای بدهند . اما نتوانستند خواسته ی خود را مورد تایید قرار بدهند .

در پنجم ماه ژانویه ی ۲۰۲۰ ، خوان گوایدو به مجلس آمد و شخصیت هایی که از طریق قوه ی قضاییه رد صلاحیت شده بودند را با خود همراه آورد. به او اجازه ی ورود به مجلس را دادند ،‌اما گروهی که همراهیش می کرد اجازه ی ورود پیدا نکردند. او کوشید تا از طریق حصارهای باغ مجلس وارد شود ،‌اما پلیس به او اجازه ی این کار را نداد . ( تصویر) . در رسانه های جهانی این عکس ها این توهم را به وجود آورد که او نمی توانست از در اصلی وارد مجلس شود.

همین کار او دو ساعت طول کشید . چون نمایندگان مجلس متوجه شدند خوان گوایدو نمی تواند در انتخابات آنها شرکت کند ، از معاون مجلس خواستند تا جلسه را آغاز کند . از این رو یکی از نمایندگان مخالف را با نام لویز پارا به عنوان رئیس مجلس انتخاب کردند. از این رو با رای اکثریت انتخاب شدن لویز پارا کاملاََ قانونی بوده است.

در طی ماه های گذشته ،رسانه ها با شواهد و مدارک ثابت کردند خانواده ی خوان گوایدو به طور ناگهانی ثروتمند شده ، چرا که ثروت های ملی ونزوئلا که توسط ایالات متحده غصب شده بود ، به دست خوان گوایدو قرار گرفته است . سپس لویز پارا با کمک برخی از مقامات بلند پایه برنامه ی دور زدن کمک های مردمی را طراحی کرد.

پس از آن خوان گوایدو تصمیم گرفت تا به ساختمان مجلس وارد نشود ، از این رو عده ای از نمایندگان را به مقر روزنامه ی ال ناسیونال دعوت کرد . آنها در این مقر رای گیری کردند و بار دیگر خوان گوایدو را انتخاب کردند . روزنامه نگاران حاضر در این رای گیری متوجه شدند که افراد حاضر جزو نمایندگان برکنار شده و قائم مقامان نمایندگان حاضر می باشند .

از این رو ونزوئلا دارای یک رئیس جمهور منتخب می باشد که در کنارش دو رئیس جمهور خود خوانده قرار گرفته اند : نیکولاس مادورو ، لویز پارا و خوان گوایدو . ایالات متحده به همراه اتحادیه ی اروپا و گروه لیما ، بلافاصله خوان گوایدو را برگزیدند و دو نفر دیگر را افراد تحمیلی خواندند . اکثریت نمایندگان سازمان ملل همچنان به حمایت از نیکولاس مادورو ادامه می دهند . و به نظر می رسد هیچ دولتی حاضر نیست از لویز پارا حمایت کند .

نشست آتی مجلس برای تاریخ هفتم ماه ژانویه ی سال ۲۰۲۰ در نظر گرفته شده است.

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian