مناقشات در بسیاری از نقاط لبنان از سه روز گذشته ادامه دارد ،این در حالی است که از سه ماه گذشته ، بانک ها به طور غیر قانونی اجازه نمی دهند بیش از سیصد دلار در هفته از حساب ها برداشت شود . اقتصاد لبنان در حال فروپاشی است و عده ی بسیاری از مردم قادر به تامین معاش خود نمی باشند ، در حالی که در حساب های خود پس انداز کافی دارند

رئیس جمهور مسیحی لبنان ، ژنرال میشل اعون ، از ارتش و نیروهای امنیتی خواسته است تا آرامش را به این کشور باز گردانند .
در تظاهرات ۱۷ ماه ژانویه ۲۰۲۰ حدود ۷۵ تن زخمی به جای گذاشت که از میان آنها ۳۰ تن در وضعیت وخیمی به سر می برند . در ۱۸ ماه ژانویه ، تظاهرات با بیش از صدها نفر ،باعث گردید تا ۴۰ نفر بستری شوند . در بیمارستان ها ماموران پلیس زخمی مورد تهاجم قرار گرفته اند .

رئیس جمهور شیعه مذهب لبنان ، نبیب بری ، فرستاده ی ویژه ی سازمان ملل و وزیر سابق امور خارجه ی اسلواکی ، یان کوبیس ، را متهم به دخالت در امور کشورش دانسته.

وزیر سابق سنی مذهب لبنان ، سعد حریری نیز یاد آوری نمود که رئيس بانک مرکزی ، ریاد سالامه ، که دوست خانوادگی او می باشد ،از ایمنی کامل برخوردار است و نمی توان او را دستگیر نمود . همچنین او ارتش را متهم کرد که در تاریخ ۱۶ ماه ژانویه به هنگام مناقشات بانک مرکزی دخالت نکرده است . ارتش در پاسخ گفت که آمادگی کامل را برای دخالت داشته ، اما پلیس از آنها دعوت به عمل نیاورده بود .

نخست وزیر سنی مذهب ،حسن دیاب نیز نتوانست دولتی تشکیل دهد . تمام نام هایی که از سوی رسانه ها منتشر گردید در فریاد های خیابانی کنار گذاشته شد . و چنانچه حذب الله در دولت لبنان شرکت داشته باشد فشارهای خارجی به خصوص از سوی انگلستان به صورت تهدید به تحریم این کشور خواهد بود ، به خصوص ،که دارایی های این حزب در تاریخ ۱۷ ماه ژانویه مسدود شده است . اما نخست وزیر این کشور نمی تواند این نیروی اصلی کشورش را از صحنه خارج کند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian