این اسناد رسمی طبقه بندی نشده از آرشیو ملی بریتانیا ،در ابتدای سال ۲۰۲۰ نشان می دهد ملکه ی انگلستان به طور مخفیانه آژانس رویترز و بی بی سی را از سال ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۷ حمایت مالی می کرده تا آنها به انتشار اخبار جعلی علیه اتحاد جماهیر شوروی و طرفداران کمونیست آن اقدام کنند.

به هنگام جنگ سرد ، دفتر امور خارجه ،خدمات پژوهش اطلاعاتی ( ای ار دی ) را تشکیل داده بود که می بایستی کلیه ی طرفداران اتحاد جماهیر شوروی را شناسایی کند و به بی اعتبار کردن آنها بپردازد . دفتر امور خارجه ، همچنین آژانس ( گلوب نیوز )
Near – Far East News ltd (NAFEN)
را در استانبول و دهلی ، همچنین استار نیوز را در کراچی و عرب نیوز را در قاهره و بعد از سال ۱۹۵۶ در بیروت به وجود آورد . بسیاری از شخصیت های معروف به طور فعال با این آژانس های خبری همکاری داشتند که از میان آنها می توان : جرج اورول – آرتور کاستلر – آ.ج.پ.تایلور – برتراند راسل را نام برد.

سازمان ( ای ار دی ) توانست بر افکار عمومی بریتانیا تاثیر بگذارد ، به صورتی که آنها موافق ورود انگلستان به شورای اقتصادی اروپا ( اتحادیه ی کنونی اروپا ) که از طریق لیگ اروپایی مشارکت اقتصادی ( ای ال ای سی ) ( که معادل انگلیسی کمیته ی آمریکایی اتحاد اروپا ) [1] باشند

ای ار دی در سال ۱۹۷۷ توسط لرد داوید اوون منحل گردید تا اینگونه از بهره برداری ضلع چپ حزب کارگر جلوگیری کند.

تمام این وقایع از مدت ها پیش برای همه صورت آشنایی داشت [2] ، اما اسناد حاضر غیر قابل انکار می باشند . آنها نشان می دهند که از سی سال گذشته ، سازمان ام آی ۶ که معادل آمریکایی سازمان سیا می باشد ، چگونه بر اخبار کل کشورهای غربی و کشورهای جهان سوم نظارت داشته است ، این اطلاعات را شان مک براید در سال ۱۹۷۳ در یونسکو فاش کرد.

این اسناد باید به افشاگری های کمیسیون شیلکوت ملحق شوند که در آن نشان داده شده چگونه افکار عمومی به هنگام جنگ علیه عراق در سال ۲۰۰۳ تحت تاثیر قرار گرفته است و همچنین چگونه بنا بر اسنادی که ما در اختیار داریم وزارت امور خارجه ی انگلستان با این سازمان همکاری داشته است :
Innovative Communications & Strategies ( InCoStrat)
این آژانس که مقر آن در استانبول می باشد ، روایت جعلی از جنگ سوریه را از سال ۲۰۱۴ منتشر کرده است . این آژانس توانسته بر کل رسانه های جهان تاثیر بگذارد.

آژانس خبری رویترز از سوی تامسون فینانشل در سال ۲۰۰۸ خریداری شد . به نظر می رسد رابطه ای با ام آی ۶ و سازمان سیا نداشته باشد : اما این آژانس به طوردائم با اتاق فرماندهی پنتاگون در ارتباط می باشد و اخبار جعلی منتشر می کند .

این وقایع به ما نشان می دهد که تنها رژیم های استبدادی خواهان تاثیر گذاری بر افکار عمومی ملت خود نمی باشند . چرا که کشورهای دموکرات به همین نحو عمل می کنند.

در این رابطه باید مقالات تی یری میسان را خواند
 برای لندن ، تبلیغات یک هنر است ۰ تاریخ ۲۳ ماه اوت ۲۰۱۶
https://www.voltairenet.org/article193106.html
 روش های تبلیغاتی نظامی مدرن . ۱۶ ماه مه ۲۰۱۶
https://www.voltairenet.org/article191834.html
 تبلیغات و پسا واقعیت . ۵ ماه نوامبر ۲۰۱۹
https://www.voltairenet.org/article208271.html

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1« Histoire secrète de l’Union européenne », par Thierry Meyssan, Réseau Voltaire, 28 juin 2004.

[2«IRD. Origins and Establishment of the Foreign Office Information Research Department, 1946-48», Historians LRD, History Notes #9, August 1995. Britain’s secret propaganda war, Paul Lashmar et James Oliver, Sutton Publishing, 1998.