روابط میان ترکیه و روسیه ، پس از کشته شدن خلبان روسی توسط میلیشیای ترکمن در سال ۲۰۱۵ ، در بدترین وضعیت بحرانی قرار گرفت.

این بار میلیشیای ترکمن در تاریخ اول ماه فوریه ۲۰۲۰ در حلب چهار افسر اف اس بی
را قتل رسانید که اسامی آنها عبارتند از : سرهنگ وزولود ویاچسلاوویچ تروفیمکوو ، فرمانده بولات ریناتوییچ آخپشفیشدخوو ( پنجمین گروه بخش هنگ ٬٬سی ٬٬ ) ، همچنین فرمانده روسلان جیمادیوف ،و کاپیتان دیمیتری مینوو ( بخش ٬٬ کی ٬٬ ).

آنها در بن بستی قرار گرفته بودند . زره پوش آنها روی مین زمینی قرار گرفت و منفجر شد ، سپس میلیشیای ترکمن آنها را دستگیر کرد و به قتل رسانید .

هم زمان ، چند میلیشیای دیگر به خبرنگاران دو شبکه ی تلویزیونی ایران در حلب حمله کردند .

یک روز پس از آن ، در ادلیب ، نبردی میان ارتش سوریه و ترکیه درگرفت که ۴ کشته و ۹ زخمی از سوی نیروهای ترکیه به جای گذاشت ،و بنا بر خبرگذاری ترکیه در پاسخ به این حمله ۳۰ تا ۳۵ تن از نیروهای سوریه کشته شدند که دمشق این موضوع را تکذیب کرد.

نیروهای ترکیه در منطقه ی ادلیب بدون آنکه به ستاد ارشد ارتش روسیه اطلاع دهنددر حال جابجا شدن بودند . با اینکه سوریه در خاک خود اقدام کرده ،و ترکیه خاک سوریه را غصب کرده است ، آنکارا به تعهدات سوشی عمل نمی کند و از این رو روسیه نمی تواند به نیروهای این کشور کمک کند .

وضعیت در ادلیب به نفع سوریه می باشد به خصوص که سوریه توانسته بزرگ راه ام ۴ را پس بگیرد که حلب را به لاذقیه متصل می کند و در این میان منطقه ی مارآت النومان و نایراب را آزاد کرده است .

ایستگاه های دیدبانی ارتش ترکیه هم اکنون توسط نیروهای سوریه محاصره شده اند : در مورک ( از ماه اوت ۲۰۱۹ ) ، در سورمان ( از ۲۳ ماه دسامبر ) و هم اکنون در هیش/ ماآر هیتات.

این وقایع زمانی اتفاق افتاد که ارتش سری ترکیه به جابجایی ۲۵۰۰ عنصر جهادی ادلیب پرداخت و آنها را روانه ی تریپولی در لیبی از مسیر جربای تونز نمود . سی هزار عنصر جهادی دیگر نیز در حال انتقال می باشند ، اما این روند پس کنفرانس برلن در ارتباط با لیبی متوقف شده است .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian