پرزیدنت رجب طیب اردوغان با تفسیر درگیریهای نظامی ادلیب و با نادیده گرفتن کشته شدن ۴ افسر اف اس بی روسیه توسط میلیشیای ترکمن حلب سوریه [1] ، در سوم ماه فوریه ی ۲۰۲۰ اعلام کرد : ٬٬ می خواهم به مسئولین روسیه اعلام کنم که درگیری ما ٬٬با شما نمی باشد بلکه رژیم سوریه است . از شما می خواهیم در برابر راه ما قرار نگیرید.

وزیر دفاع ترکیه – ژنرال هولوسی آکار تایید کرد ارتش ترکیه به ۵۴ هدف حمله کرده و ۷۶ سرباز سوری را در عملیات تلافی جویانه به قتل رسانده که عبارتند از ۵ سرباز ترک و ۳ تن غیر نظامی ترک.

در پی گفتگوی تلفنی میان وزرای امور خارجه ی روسیه و ترکیه ، روسیه تاکید نمود که درگیری های میان نیروهای سوریه و ترکیه در نتیجه ی عدم رعایت گفتگوهای ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ میباشند. روسیه همچنین نشان داد نیروهای ترکیه از پیش جابجایی خود را اعلام نکرده بودند که این موضوع مغایر با تعهدات سوشی بوده است ، اما ارتش ترکیه این موضوع را تکذیب نمود .

ارتش روسیه و ترکیه بلافاصله گشت های خود را متوقف نمودند .

رسانه های ترکیه نشان دادند که این حمله در سوریه پس از سردی روابط میان آنکارا و اتحادیه ی اروپا در ارتباط با خط لوله ی مدیترانه و لیبی بوده است .

رسانه های روسی شواهد عناصر سابق جهادی القاعده را منتشر کردند که نشان می داد آنها به زور از سوی ترکیه در جبهه ی النصره در سال ۲۰۱۱ قرار گرفتند
پس از تاریخ چهارم ماه فوریه ، مولیت چاوشاوغلو ، کنفرانس سفرای ترکیه را در ارتباط به ٬٬ تجدید آسیا ٬٬ رهبری نمود . او در این جلسه از فرصت استفاده کرد و به سردی روابط کشورش با روسیه اشاره کرد همچنین به گستاخی رژیم دمشق ایراد گرفت . او اعلام کرد که تعهدات سوشی و آستانه از میان نرفته اند بلکه کمی آسیب دیده است . او همچنین در ادامه ی بیانات خود اعلام کرد : بهانه های روسیه درعدم توانایی کنترل رژیم دمشق مورد تایید ما نمی باشد.

طی یک هفته ، برای جلوگیری از جنگ ، ۱۵۱ هزار غیر نظامی از مناطق تحت اشغال ارتش ترکیه ، جابجا شدند ،اما نتوانستند از مرز عبور کنند .

پرزیدنت اردوغان در هشتمین شورای استراتژیک ترکیه- اکراین به این کشور سفر کرد و در برابر روسیه از الفاظ خشنی استفاده نمود . او با گارد ملی این کشور دیدارکرد و طی این دیدار شعار ٬٬ پیروز باد اکراین ٬٬ را سر داد و سربازان در پاسخ از قهرمانان این پیروزی یاد کردند که عبارتند از دست نشاندگان نازی ها ( باندریست ها ) . این فریاد در ارتباط با استقلال طلبان دنباس نیز خوانده شد .

رئیس جمهور ترکیه از الحاق کریمه به روسیه اظهار نارضایتی نمود . سپس با بریگاد بین المللی اسلامی مصطفا جمیلوف دیدار کرد ( موصطفا کریموقلو ) در تصویر بالا.

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“ترکیه ۴ افسر اف اس بی روسیه را به قتل رسانید”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 23 مارس 2020, www.voltairenet.org/article209518.html