ولترشبکه

گرم و سرد روابط ترکیه با روسیه

+

پرزیدنت رجب طیب اردوغان با تفسیر درگیریهای نظامی ادلیب و با نادیده گرفتن کشته شدن ۴ افسر اف اس بی روسیه توسط میلیشیای ترکمن حلب سوریه [1] ، در سوم ماه فوریه ی ۲۰۲۰ اعلام کرد : ٬٬ می خواهم به مسئولین روسیه اعلام کنم که درگیری ما ٬٬با شما نمی باشد بلکه رژیم سوریه است . از شما می خواهیم در برابر راه ما قرار نگیرید.

وزیر دفاع ترکیه – ژنرال هولوسی آکار تایید کرد ارتش ترکیه به ۵۴ هدف حمله کرده و ۷۶ سرباز سوری را در عملیات تلافی جویانه به قتل رسانده که عبارتند از ۵ سرباز ترک و ۳ تن غیر نظامی ترک.

در پی گفتگوی تلفنی میان وزرای امور خارجه ی روسیه و ترکیه ، روسیه تاکید نمود که درگیری های میان نیروهای سوریه و ترکیه در نتیجه ی عدم رعایت گفتگوهای ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۸ میباشند. روسیه همچنین نشان داد نیروهای ترکیه از پیش جابجایی خود را اعلام نکرده بودند که این موضوع مغایر با تعهدات سوشی بوده است ، اما ارتش ترکیه این موضوع را تکذیب نمود .

ارتش روسیه و ترکیه بلافاصله گشت های خود را متوقف نمودند .

رسانه های ترکیه نشان دادند که این حمله در سوریه پس از سردی روابط میان آنکارا و اتحادیه ی اروپا در ارتباط با خط لوله ی مدیترانه و لیبی بوده است .

رسانه های روسی شواهد عناصر سابق جهادی القاعده را منتشر کردند که نشان می داد آنها به زور از سوی ترکیه در جبهه ی النصره در سال ۲۰۱۱ قرار گرفتند پس از تاریخ چهارم ماه فوریه ، مولیت چاوشاوغلو ، کنفرانس سفرای ترکیه را در ارتباط به ٬٬ تجدید آسیا ٬٬ رهبری نمود . او در این جلسه از فرصت استفاده کرد و به سردی روابط کشورش با روسیه اشاره کرد همچنین به گستاخی رژیم دمشق ایراد گرفت . او اعلام کرد که تعهدات سوشی و آستانه از میان نرفته اند بلکه کمی آسیب دیده است . او همچنین در ادامه ی بیانات خود اعلام کرد : بهانه های روسیه درعدم توانایی کنترل رژیم دمشق مورد تایید ما نمی باشد.

طی یک هفته ، برای جلوگیری از جنگ ، ۱۵۱ هزار غیر نظامی از مناطق تحت اشغال ارتش ترکیه ، جابجا شدند ،اما نتوانستند از مرز عبور کنند .

پرزیدنت اردوغان در هشتمین شورای استراتژیک ترکیه- اکراین به این کشور سفر کرد و در برابر روسیه از الفاظ خشنی استفاده نمود . او با گارد ملی این کشور دیدارکرد و طی این دیدار شعار ٬٬ پیروز باد اکراین ٬٬ را سر داد و سربازان در پاسخ از قهرمانان این پیروزی یاد کردند که عبارتند از دست نشاندگان نازی ها ( باندریست ها ) . این فریاد در ارتباط با استقلال طلبان دنباس نیز خوانده شد .

رئیس جمهور ترکیه از الحاق کریمه به روسیه اظهار نارضایتی نمود . سپس با بریگاد بین المللی اسلامی مصطفا جمیلوف دیدار کرد ( موصطفا کریموقلو ) در تصویر بالا.

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1] “ترکیه ۴ افسر اف اس بی روسیه را به قتل رسانید”, ترجمه Sylvia Bejanian, شبکه ولتر, 23 مارس 2020, www.voltairenet.org/article2...

ولترشبکه

نسخه بین المللی وبسایت ولتر

مقالات با مجوز Commons Creative

شما میتوانید آزادانه مقالات و مندرجات صفحه را نقل و بکار ببرید، مشروط بر ذکر نام مأخذ و عدم تغییر محتوای آنها. همچنان بر مبنای ( مجوزCC BY-NC-ND ) این مقالات و مندرجات نمیتوانند بمنظور اهداف تجارتی مورد استفاده قرار گیرند.

کمک به شبکه ولتر

شما سایتی را ملاحظه میکنید که حاوی تحلیل های با کیفیتی است که شما را در درک جهان ماحول یاری میکند. این تارنما بدون حمایت مالی شما نمیتواند ادامه حیات یابد.
ما را با اهدای مالی تان کمک کنید.