روئسای جمهور چین و کوبا ، زی و دیاز-کانل در ماه نوامبر ۲۰۱۸. کوبا لابراتوار شانگ هبر را در جیلین به وجود آورد که در آن یکی از داروهای به کار گرفته شده علیه ویروس کورونا را می سازد . به نظر می رسد این دو ٬٬ دیکتاتور کمونیست ٬٬ بهتر از ٬٬ رهبران دموکرات لیبرال ٬٬ از پس محافظت همشهریان خود برآمده اند .

بسته شدن ناگهانی مرزها و در بسیاری از کشورها بسته شدن مدارس ، دانشگاه ها ، شرکتها و خدمات عمومی و همچنین ممنوعیت گردهمایی ، باعث شده تا جوامع به طور عمیقی تغییر کنند . در چند ماه آینده صورت کلی آنها با آنچه قبل از بیماری کورونا بودند دگرگون خواهد شد .

بیش از هر چیز ، تصور ما از آزادی طور دیگری مطرح خواهد شد . مفهومی که ایالات متحده بر پایه ی آن به وجود آمده است . با این تفسیر که تنها این کشور مدافع آزادی می باشد ، این آزادی حد و مرزی را نباید بشناسد . اما تمام دولت های جهان بر این عقیده استوار مانده اند که هیچ آزادی بدون مسئولیت وجود ندارد ، از این رو آزادی بدون آنکه مرزهای آن مشخص شود مفهومی ندارد . امروزه فرهنگ ایالات متحده بر تمام نقاط جهان تاثیر تعیین کننده ای داشته. وجود بیماری کورونا باعث شده تا با این تاثیر مخالفت شود .

دیگر هیچ جامعه ای به طور کامل آزاد نمی باشد

برای کارل پوپر ، آزادی یک جامعه با میزان باز بودن آن قابل تخمین می باشد . یکی از شاخصه های مدرنیته آزادی رفت و آمد انسان ها ، کالاها و سرمایه ها می باشد . این دیدگاه در بحران پناهندگان سال ۲۰۱۵ کاملاََ عینیت یافته . البته اشخاص بسیاری متوجه شدند که این مباحث باعث شده افرادی مانند جرج سوروس از کارگران کشورهای بسیار فقیر بهره برداری و سوء استفاده کنند . خواسته ی او از میان برداشتن مرزها می باشد به صورتی که در آینده دولتی فراملیتی جهانی حاکم شود .

مبارزه با بیماری کورونا باعث شده تا به طور ناگهانی همه متوجه شوند که دولت ها مسئول حفاظت از همشهریان خود می باشند . در دنیای پسا-کورونا-۱۹، سازمان های غیر دولتی بدون مرز ، باید به تدریج از میان برداشته شوند ومدافعان سیاست لیبرال باید به ذهن بسپارند که بدون داشتن یک دولت، به گفته ی توماس هابز ، ٬٬ انسان در برابر انسان ، یک گرگ می تواند باشد ٬٬ . از این رو به نظر می رسد که دادگاه جنایی بین الملل در برابر حقوق بین الملل پوچ و بی معنا شده .

تغییر ۱۸۰ درجه ای امانوئل مکرون حاکی از درک این مفهوم می باشد . پیش از این او از ٬٬ جزام ملی گرایی ٬٬ ایراد می گرفت که به ٬٬ اضطراب پوپولیستی٬٬ مربوط می شد ، اما امروز با ارج نهادن به ملت ، آنرا تنها چارچوب قانونی بسیج عمومی می نامد .

اهمیت منافع عمومی

مفهوم اهمیت منافع عمومی که فرهنگ آنگلو-ساکسون پس از تجربه ی اضطراب انگیز الیور کرامول به آن ایراد می گیرد ، برای محافظت در برابر بیماری واگیر دار ضروری است.

در انگلستان ، بوریس جانسون نخست وزیر این کشور به سختی حاضر شده اقدامات سخت گیرانه ای در برابر ضرورت حفظ سلامتی را در پیش بگیرد ، ملت این کشور این روش سخت گیرانه را تنها در مواقع جنگ می پذیرد . در ایالات متحده ، دونالد ترامپ قادر نیست دستور خانه نشینی ملت خود را صادر کند ،چرا که دولت فدرال در این باره تصمیم گیرنده است . او مجبور شده رساله های نظیر
Stafford Disaster Relief and Emergency Assistance Act
را زیر و رو کند .

پایان آزادی نامحدود کارآفرینان

به لحاظ اقتصادی ، دنبال روی از نظریه ی آدام اسمیت به مفهوم ٬٬ آزادی عمل و رها شدگی ٬٬ است ، پس از آنکه تمام بنگاه های کار آفرینی ، رستوران ها و باشگاه های فوتبال بسته شد ، همین نظریه فاقد ارزش خواهد بود . هم اکنون باید مرزهای مقدس آزادی عمل را محدود سازیم.

مبارزه با بیماری همه گیر یاد آور منافع عمومی است که قادر است هر گونه فعالیت انسانی را زیر سوال ببرد.

عمل کرد اشتباه

برخورد با این بحران به ما نشان می دهد که عمل کرد جوامع اشتباه بوده است . به طور مثال ، تمام جهان می دانند که این بیماری در ابتدا از چین آغاز شد ، اما هم اکنون این کشور توانسته آنرا با اعمال سخت گیرانه مهار کند . اما افراد نادری می دانند چگونه ملت چین توانسته بر کورونا ۱۹ پیروز شود .

رسانه های بین الملل حاضر نشدند قدر دانی پرزیدنت زی جینپنیگ را از هم تای کوبایی خود میگوئل دیاز کانل را در ۲۸ ماه فوریه ی گذشته منتشر کنند . از این رو نقش اینترفرون آلفا ۲ب ( ای اف ان به صورت نو ترکیب ) را نادیده گرفته اند . هر چند استفاده از فسفات کلوروکین که برای درمان مالاریا به کار رفته را منتشر ساخته اند . هم چنین صحبتی از تحقیقات که برای بدست آوردن واکسن به عمل آمده را می پوشانند . کشور چین در پایان ماه آوریل خواهد توانست برای نخستین باراین واکسن را روی انسان تجربه کند ، لابراتوار و انستیتوی تحقیقات بر واکسن و سرم سنت-پترزبورگ تا کنون پنج نوع واکسن را کشف کرده است .

این پنهان کاری آژانس های خبری نشان از خود شیفتگی آنها دارد . در حالی که ما تصور می کنیم در ٬٬ دهکده ی جهانی ٬٬ ( مارشال مک لوهان ) زندگی می کنیم ، تنها بخش کوچکی از جهان غرب بر ما آشکار می شود .

این سهل انگاری از سوی لابراتوارهای بزرگ غرب به خاطر رقابت های شدیدی است که برای بدست آوردن واکسن میان آنها وجود دارد . همه چیز بسان دهه ی ۸۰ میلادی است . در آن زمان بیماری همه گیر ٬٬ سینه پهلوی همجنس گرایان ٬٬ که در سال ۱۹۸۳ تشخیص داده شد و آنرا ایدز نامیدند ، در میان همجنس گرایان سن-فرانسیسکو و نیویورک کشته های بسیاری به جای گذاشت . زمانی که در اروپا ظاهر شد ، نخست وزیر فرانسه لوران فابیوس استفاده از تست های ایالات متحده را به تعویق انداخت تا انستیتوی پاستور بتواند سیستم تست های خود را ثبت کند . این پول پرستی باعث شد تا هزاران تن کشته شوند .

ژئوپلیتیک پس از بیماری همه گیر

بیماری همه گیر کورونا ، باعث شده تا سیاست های کنونی جهان پوشیده بمانند . زمانی که این بحران پایان یابد ، و ملت ها به آرامش ذهنی برسند ، ممکن است جهان تغییر کند . هفته ی گذشته ما شاهد تهدیدات پنتاگون علیه عربستان و ترکیه بودیم ،هر دو کشور می بایستی از صحنه ی جهانی ناپدید شوند [1] . پاسخ این دو کشور به ایالات متحده بسیار تند و شدید بوده است مانند : فروپاشی صنعت نفت شیل ایالات متحده ، جنگ با روسیه توسط ترکیه – هر دو شرط بندی بسیار خطرناک بود . این تهدیدات چنان سنگین بودند که باید به سرعت به آنها پاسخ داد و بدون شک سه ماه انتظار بسیار طولانی و غیر ممکن خواهد بود .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1“هدف بعدی پس از سوریه کجاست؟” , بوسيله ى تی یری میسان‬ , ترجمه Sylvia Bejanian , شبکه ولتر , 6 آوريل 2020, www.voltairenet.org/article208184.html