دادستان کل روسیه در دهم ماه مارس ۲۰۲۰ این سازمان را نامشروع اعلام کرد . و از آن خواست تا فعالیت خود را در روسیه پایان دهد ، که در غیر این صورت با زندانی شدن افراد آن مواجه خواهد شد.

این بیستمین سازمانی است که اجازه ی فعالیت در روسیه را ندارد .

National Endowment for Democracy ( NED)این سازمان بخشی از
ایالات متحده می باشد که در روسیه حضورش پذیرفته نشده است

این سازمان به وسیله رونالد ریگان در سال ۱۹۸۳ به هنگام جنگ سرد به وجود آمد که در چارچوب منشور آتلانتیک ۱۹۴۱ قرار داشت . این سازمان از تروتسکیست های ایالات متحده و بریتانیا علیه استالین استفاده می کرد تا بتواند انقلاب جهانی آنگلو ساکسون ها را به وجود آورد . (ان ای دی ) با بودجه ی بخش وزارت امور خارجه و انستیتوی صلح ( یو اس آی پی ) تشکیل شده که بودجه ی آن نیز از سوی وزارت دفاع تامین می شود . تمام نیروهای مولد ایالات متحده از سوی ریگان دعوت شدند ، همچنین گروه های چپ تا علیه ٬٬ حکومت شیطانی ٬٬ ( دکترین کرکپاتریک ) مبارزه کنند . در استرالیا ، کانادا ، زلاند نو و انگلستان سازمان های مشابهی تشکیل شد .

این سازماندهی تا زمان انحلال اتحاد جماهیر شوروی ادامه داشت . عملیات آنها به هنگام انقلاب های رنگین بسیار مورد توجه قرار گرفت . در سال ۲۰۰۶ بسیاری از کشورها با مشاهده ی عملیات جنگ پنهانی این سازمان به فعالیت آنها در سرزمینشان خاتمه دادند که از میان آنها می توان روسیه را نام برد . اما نماینده ی ارشد اتحادیه ی اروپا کاترین آشتون در سال ۲۰۱۲ همین سازمان را با نام
European Endowment for Democracy
برای ادامه ی راه این سازمان به وجود آورد . این سازمان نقش مهمی در کودتای اوکراین ایفا کرد (۲۰۱۳ )

اتحادیه ی اروپا پس از مدتی علیه دیوان عدالت روسیه در تاریخ ۲۷ مارس شکایت کرد

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian