برای پرزیدنت ترامپ زمان افشای حقیقت فرا رسیده

از سه سال گذشته ، پرزیدنت ترامپ و مایک پمپئو، رئیس سازمان سیا که سپس وزیر ، امور خارجه ی ایالات متحده گشت ، خواهان ترک روش امپریالیستی کشور خود بودند تا آن را با استراتژی اقتصادی جایگزین سازند . اما به شرطی که واشنگتن بتواند همچنان رهبر جهان باشد و از ارتش قوی و استقلال در حوزه ی انرژی برخوردار باشد.

دونالد ترامپ اجازه ی استخراج مناطق محافظت شده را صادر کرده و به گسترش لوله های نفتی و ادامه ی ماجراجویی های خود در حوزه ی نفت شیل می باشد ، با اینکه این حوزه طبیعتی زود گذر دارد . تحول سیاسی در عربستان سعودی با بلند پروازی های ولیعهد این کشور محمد بن سلمان که با اخاذی مبالغ هنگفت برای یکایک هذیان های خود اقدام کرده ، سرانجام با درگیری هایی مواجه شده است . محمد بن سلمان جنگ آشکاری نه تنها علیه روسیه ، بلکه علیه صنعت نفت شیل ایالات متحده آغاز کرده . او خود خواسته نرخ هر بشکه نفت را از ۷۰دلار به زیر ۳۰ دلار رسانده . این درگیری ها به طور غیر منتظره ای با بیماری همه گیر کورونا-۱۹ مرتبط شده است که نتیجه ی آن کاستن از مصرف سوخت در جهان می باشد . این بیماری در ایالات متحده نیز آغاز شده و در آن بخشی از مقامات ارشد نظامی ، خواهان اعلام حکومت نظامی می باشند تا به معضل ترامپ پایان دهند .

این سه واقعیت ( استراتژی انرژی پرزیدنت ترامپ ، نافرمانی در عربستان ، بیماری کورونا ) در تلاقی با یکدیگر می باشند .برای تحلیل این موضوع ،ما باید آنها را از یکدیگر جدا سازیم و بدانیم هر منطقی می تواند ناگهان با محاسبات منطق اجزای دیگر مختل شود.

RCGS Resoluteکشتی جاسوسی پرتقالی باعث غرق شدن کشتی مراقبت ساحلی ونزوئلا به وسیله ی یخ شکن خود شد . وجود ناو یخ شکن در دریای کارائیب امری است نا متعارف

استراتژی اقتصادی

در برابر فروپاشی قیمت نفت ، پرزیدنت ترامپ تصور کرده که باید به بزرگترین مخزن نفتی جهان یورش ببرد : و آن مخازن کشور ونزوئلا می باشد . از سال ها پیش سازمان سیا و ساوت- کام با پیاده کردن طرح رامسفلد- سبروسکی ، نامتعادل ساختن این کشور را پیش گرفتند و خواهان فروپاشی زیر ساخت های دولتی حوزه ی دریای کارائیب شدند . کشور ونزوئلا به نقطه ای رسیده که حذف احتمالی پرزیدنت نیکولاس مادورو می تواند به صورت عکس العمل سال۱۹۸۹ مردم پاناما با حذف مانوئل نوریگا باشد

ایالات متحده توانسته اتحادیه ی اروپا را در این عملیات متحد خود نماید . به صورتی که پرزیدنت نیکولاس مادورو و دیوزدادو کابه لو را کنار بگذارد . انگلستان ، فرانسه ، اسپانیا ، پرتقال و هلند ( که مجموعه ی کشورهای استعمارگر گذشته بودند ) داوطلبانه حاضر به شرکت در این عملیات شدند .

 در ۲۶ ماه مارس ، وزارت دفاع ایالات متحده دادخواست پی گرد قانونی و جایزه برای ربودن پرزیدنت مادورو که متهم به قاچاق مواد مخدر می باشد ، در نظر گرفت .
 در ۳۱ ماه مارس وزارت امور خارجه ی ایالات متحده در کادر انتقال دموکراتیک حکومت ونزوئلا چارچوبی را منتشر ساخت که در آن پرزیدنت نیکولاس مادورو و رئیس جمهور خود خوانده ی آن گوایدو را کنار بگذارد [1]
 در ابتدای ماه آوریل ، کشتی جاسوسی پرتقالی توانست کشتی مراقبت ساحلی ونزوئلا را که قصد داشت آن را به فرار تحریض کند غرق نمود و زیر پرچم هلند در کورآچاوو پهلو گرفت . فرانسه و انگستان به این منطقه دو کشتی جنگی و ناو حامل بالگرد ( دیکسمود) و یک کانتینر ( ار اف آ) آرگوس را برای انتقال اسلحه و مهمات ( زیر پوشش داروی ضد کورونا ) به منطقه فرستادند [2] . ناوشکن ایالات متحده و چندین کشتی نیروی دریایی این کشور تحت فرمان آژانس مبارزه با مواد مخدر قرار گرفتند .

اما این عملیات به علت گسترش بیماری همه گیر متوقف ماند.

پادشاه سلمان که از بیماری آلزایمر رنج می برد ، در قصری حوالی جده به سر می برد . مرگ احتمالی او می تواند به جنگ وحشتناکی برای جایگزینی سلطنت منجر شود.

شورش در عربستان سعودی

خاندان سعود در فرهنگ بیابانی خود لنگر انداخته . نحوه ی اداره ی این کشور با جهان مدرن متفاوت است ، مانند بریدن سر رهبر مخالفان سیاسی ( شیخ نمر بکر ال نمر ۲۰۱۶ ) ، دستگیری کلیه ی شاهزاده ها ی خانواده ی سلطنتی و ربودن ثروت آنها (۲۰۱۷) ، همچنین تکه تکه کردن یکی از اعضای کشورشان در سال ۲۰۱۸ . بنا بر این فرهنگ ، خودکشی برای انتقام در این کشور بلامانع است . پس از آنکه ولیعهد این کشور به دست جارد کوشنر و دونالد ترامپ با بی احترامی و فریب مواجه شد تصمیم گرفت انتقام خود را با نابود سازی صنعت نفت شیل ایالات متحده نشان دهد ،این صنعت با قیمت زیر سی و پنج دلار نمی تواند به حیات خودادامه دهد .

از آنجاییکه امکان نصیحت عربستان سعودی وجود ندارد ، ترامپ تصمیم گرفت تا در چاه های نفتی این کشور خراب کاری نکند ، بلکه ولیعهد این کشور را با شکست کوبنده ای در یمن مواجه سازد . حمله ی هم زمان قبایل مورد حمایت ایران ، امارات متحده عربی ،توانست قبایل مورد حمایت عربستان را نابود سازد . هم زمان انگلستان جزیره ی سوکوترا در ورودی دریای سرخ را اشغال کرد . ریاض برای محافظت تنها متکی به نیروی هوایی خود می باشد [3].

در این نقطه نیز عملیات به علت بیماری همه گیر متوقف ماند ، و می توان گفت راه فرار برای عربستان باقی گذاشت . پس از دو هفته معطلی پاسخ به تقاضای رئيس سازمان ملل داده شد ،‌آتش بس یک طرفه اعلام شد تا خدمات بهدشتی برای نجات بیماران کورونا از راه برسند . در واقع کشور سعودی هرگز در برابر دشمن و گرسنگی مردم غیر نظامی کوتاه نیامده . در حالی که پایگاه های نظامی خود را در یمن از دست داده و درخواست صلح هوسی ها با بی توجهی کامل پاسخ داده است.

چنانچه توافق قبلی میان واشنگتن ، ابوذبی و تهران علیه ریاض وجود داشت ، شاهد اتحاد نوینی می شدیم و اختلاف ساختگی میان سنی و شیعه کنار گذاشته می شد . با این وجود ، امارات متحد عربی در این معامله ی جدید برندگان برتر بودند. هم اکنون بحرین کشور سوریه را به صحنه ی بین المللی باز می فرستد.

واشنگتن با بازی هویج و چماق وارد صحنه شده . هویج عبارت است از کاهش ارادی تولید نفت ، و چماق تصرف آرامکو می باشد که تنها منبع درآمد سعودی هاست . رابرت او-برایان مشاور امنیت ملی ایالات متحده ، ویکتوریا کواتز را برای اقامت به ریاض فرستاده ، بی آنکه یقین کامل به عمل خود داشته باشد.

جای تاسف است که خاندان سعود در وضعیت ضعف قرار دارد : بیماری همه گیر به طرز شدیدی ۱۵۰ شاهزاده ی خاندان سلطنتی را در گیر کرده ، همچنین حاکم ریاض زیر دستگاه های تنفسی قرار دارد . سیستم ژئوکراتیک متزلزل شده است .

اما یک راه حل موقت در نهم ماه آوریل یافته شد، اوپپ اعلام کرد تولید نفت به زیر ده میلیون بشکه در روز در ماه های مه و ژوئن خواهد بود ، همچنین هشت میلیون بشکه برای ثلث دوم سال ۲۰۲۰ ، و شش میلیون بشکه برای ۱۶ ماه پس از آن [4] . اما این تصمیم ناگهانی می تواند تنها یک سوم سقوط مصرف جهانی نفت را به هنگام بیماری همه گیر جبران کند .

این تصمیم تنها با توافق اکثریت اعضاء و شرکا می تواند عملی شود . اما مکزیک تنها به کاهش صد هزار بشکه در روز به جای چهار صد هزار بشکه موافقت کرده . پرزیدنت ترامپ پیشنهاد داده تا تولید نفت ایالات متحده به دویست و پنجاه هزار بشکه اضافی برای جبران نفت مکزیک اقدام کند ، اما هنوز این عدد به میزان مطلوب نرسیده است .

نشست وزرای حوزه ی نفت گروه ج-.۲- عدم امکان اجرایی شدن این توافق را خاطر نشان کرد

کاپیتان کروزیه ، نابهنگام کشتی تئودور روزولت را ترک می کند ، در حالی که خدمه آن به او احترام می گذارند.

بیماری همه گیر ویروس کورونا

بسیاری از ایالات تصمیم گرفتند تا زمان انتشار بیماری را عقب بیاندازند و با آن مبارزه نکنند چرا که اقتصاد آنها قربانی می شد .اما آنچه پیش آمد ، تورم بی اندازه ی بدهی آنها .و رکود اقتصادی در جهان بوده است

در ایالت متحده ، بخشی از افسران ارشد که قصد سرنگونی ترامپ را با موضوع روسیا گیت و سپس اوکراین گیت را داشتند ، تصورکردند می توانند با بر قراری حکومت نظامی در سطح دولت فدرال ، علیه بیماری مبازه کنند ، در حالی که مطابق با قانون اساسی این کشور تنها ایالات فدرال می توانند در این باره تصمیم بگیرند [5] . از این رو با فرستادن نیروی نظامی به ونزوئلا مخالفت کردند . این تنها مورد سرپیچی از قانون در تاریخ ایالات متحده بوده است .

درخواست کمک فنی فرمانده ی ناو هواپیما بر تٓئودور روزولت برای پیاده کردن افراد خود به علت عدم توانایی نگهداری از بیماران در عرشه [6] ، به صورت ترک موضع قدرت سیاسی به حساب آمد . اما احترام هم زمان سربازان به فرمانده خود باعث شد تا پرزیدنت ترامپ وزیر نیروی دریایی را قربانی کند و او را مرد غیر قابل انعطاف و بی رحم بنامد . سه ناو هواپیما بر در همین وضعیت قرار گرفتند.

نمایش قدرت میان ایالات فدرال و دولت فدرال و نظامیان در جریان است . در صورت حکومت نظامی ، افسران ارشد می توانند بی طرفی خود را در شکاف های سیاسی اعلام کنند و تنها خواسته ی خود را سلامتی همشهریان معرفی کنند.

از نیم قرن پیش ، ایالات متحده که به لحاظ اقتصادی خود را لیبرال معرفی می کند ، بازار نفت جهانی را از طریق کارتل اوپپ میسر ساخته . اینگونه شوک نفتی سال ۱۹۷۴ تنها بر اروپا و نه ایالات متحده تاثیر گذاشته است

به سمت تغییر سیاست انرژی در ایالات متحده

پس از گفتگو با وزیر نفت عربستان ، ۱۱ سناتور جمهوری خواه ایالات نفت خیز دو طرح قانونی ارائه دادند تا به این وسیله سربازان ایالات متحده را از عربستان خارج سازند . با این تصمیم آنها تغییرات عظیمی را نوید دادند.

از این رو پرزیدنت ترامپ قصد دارد سیاست حوزه ی انرژی کشور خود را بر این دو نکته تغییر دهد:

او سیاست ریچارد نیکسون (با توصیه های مشاور کارزار انتخاباتی خود کوین فیلیپس ) را کنار می گذارد ، و به مصرف کنندگان بر پایه ی شغل امتیاز می دهد . اینگونه می تواند حقوق گمرکی بالایی برای واردات نفت ارزان وضع کند تا صنعت نفت شیل نجات پیدا کند .

اوسیاست جرالد فورد را کنار می گذارد ( با توصیه های وزیر امور خارجه ی او هنری کیسینجر ) که مدعی بازار آزاد بود و اجازه می داد اوپپ کارتل علیه کشورهای اروپایی تشکیل دهد . ناگهان کنگره ، قانون سال ۲۰۰۷ را پذیرفت که در آن اعضای اوپپ متهم به اعمال غیر رقابتی شدند .
No Oil Producing and Exporting Cartels Act - NOPEC

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian

[1Democratic Transition Framework for Venezuela” , Voltaire Network , 1 April 2020.

[2« L’Otan en armes pour "combattre le coronavirus" » , par Manlio Dinucci , Traduction Marie-Ange Patrizio , Il Manifesto (Italie) , Réseau Voltaire , 8 avril 2020.

[3“نخستین جنگ ناتو-خاور میانه نظم منطقه رادگرگون ساخته” , بوسيله ى تی یری میسان‬ , ترجمه Sylvia Bejanian , شبکه ولتر , 10 آوريل 2020, www.voltairenet.org/article209698.html

[5“کودتاچیان در پس سایه ی ویروس کورون” , بوسيله ى تی یری میسان‬ , ترجمه Sylvia Bejanian , شبکه ولتر , 20 آوريل 2020, www.voltairenet.org/article209753.html

[6Request of assistance in response to pandemic on USS Theodore Roosevelt” , by Captain Brett E. Crozier , Voltaire Network , 30 March 2020.