Profesör Neil Ferguson, Scientific Advisory Group for Emergencies’den (İngiliz Acil Durumlar Bilimsel Danışma Kurulu) (SAGE) istifa etti.

SAGE, Birleşik Krallık’ta Ulusal Güvenlikten sorumlu COBRA’ya (Cabinet Office Briefing Rooms) bağlı bir kuruluştur.

Profesör Ferguson, 20 yılan beri İngiliz hükümetlerine danışmanlık yapmaktadır. 2001 yılında Başbakan Tony Blair’e deli dana hastalığı korkusuyla altı milyon büyükbaş hayvanı kesmesini öneren oydu; bu, İngiliz tarımına 10 milyar sterline mal olan ve ülkede sığır yetiştiriciliğinin yok olmasına neden olan bir önlem olmuştur [1].

Profesör Ferguson, zorunlu genel tecridin ve sosyal mesafe kuralının uygulanmaması halinde Birleşik Krallık’ta Covid-19’dan 550.000 kişinin öleceği de dahil olmak üzere defalarca her türlü felaketin kehanetinde bulundu. Bu önlemler daha önce herhangi bir salgın hastalıkta hiçbir zaman denenmemiştir. Fransa’da, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u bu sağlık acil durum planını benimsemeye ikna etmeyi başarmıştır.

Profesör Ferguson bir doktor değil, bir istatistikçidir.

Daily Telegraph’ın, ülkesine dayattığı kurallara bizzat uymadığını ortaya koymasından sonra istifa etmek zorunda kaldı. Herkesin evlerinde tecride zorlandığı bir dönemde kız arkadaşını eve kabul ediyordu.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Covid-19: Neil Ferguson, liberal Lyssenko », yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı, 18 Nisan 2020.