Anglosakson internet haber sitesi The Canary Venezüella ile ilgili İngiliz gizli resmi belgelerini yayınlama izni aldı. Söz konusu belgeler, Ocak 2019’ndan beri Whitehall (İngiliz ve Commonwealth Dışişleri Bakanlığı) bünyesinde ülkenin önce istikrarsızlaştırılması ardından da yeniden inşası için bir gizli birimin varlığını doğrulamaktadır.

Aralık 2018’den beri, ABD’nin Venezüella’ya karşı Latin Amerika ülkelerinin yürüteceği bir savaşın hazırlığını yaptığını [1], ardından da Nisan 2020’de anayasal devlet başkanı Nicolas Maduro’yu kaçırmak üzere, ABD önderliğinde kıtanın eski sömürgeci güçlerinin (İspanya, Fransa, Portekiz, Hollanda, Birleşik Krallık) eşgüdümünün varlığını ortaya çıkartmıştık [2].

The Canary’nin ulaştığı belgeler Birleşik Krallık’ın bu projeye katılımını ortaya koymaktadır. Juan Guaido da dahil olmak üzere iktidara getirilebilecek olanlar, kendi halklarının zararına Kraliyetin ekonomik çıkarlarını teşvik etme taahhüdünde bulundular.

Revealed: Secretive British unit planning for ‘reconstruction’ of Venezuela”, John McEvoy, The Canary, May 13th, 2020.

Çeviri
Osman Soysal

[1ABD, Latin Amerikalılar arasında savaş çıkarma hazırlığında”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 18 Aralık 2018.

[2Trump ABD’nin enerji stratejisini uyarlıyor”, yazan Thierry Meyssan, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 14 Nisan 2020.