15 Eylül 2020’de bir ABD istihbarat kuruluşuyla irtibattan sorumlu Türk istihbarat görevlisi Feyyaz Ö. Avusturya polisine kendiliğinden teslim oldu. Feyyaz Ö., ülkede bulunan üç siyasi şahsiyeti ortadan kaldırma talimatı aldığını itiraf etti.

Avusturya, devam eden soruşturma hakkında Almanya’yı bilgilendirdikten sonra, Türk gizli servislerinin (Millî İstihbarat Teşkilatı - MİT) Avrupa’daki Rus, hatta ABD istihbarat servislerinden çok daha fazla sayıda elemandan oluşan devasa bir ağa sahip olduğu ortaya çıktı.

Avusturya’da en az 350, Almanya’da ise 8.000 Türk ajanının bulunduğu tahmin ediliyor.

Yaygın inanışın aksine, Kuzey Afrikalılara ait olanlara kıyasla Türk camilerinin çoğunlukta olduğu Fransa’da bir soruşturma açıldığı bildirildi. Bu camiler aşırı sağcı bir örgüt olan Millî Görüş (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğini yaptığı) aracılığıyla Diyanet İşleri Başkanlığı (din işleriyle ilgili hükümet kuruluşu) tarafından kontrol edilmektedir.

Bu haberler, Türkiye’nin Artsakh saldırısını yönettiği bir sırada ortaya çıkmaktadır.

Thierry Meyssan, İngiliz Mİ6 destekli MİT’in 13 Kasım 2015’te Paris ve Saint-Denis, 22 Mart 2016’da ise Brüksel’de düzenlenen saldırıları düzenlediğini belirtmişti.

Çeviri
Murat Özdemir