جو بایدن در تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۲۱ نخستین عملیات نظامی دوران ریاست جمهوری خود را کلید زد .

ارتش ایالات متحده در مرز سوریه و عراق ساختارهایی بمباران کردند . مطابق با وزیر دفاع ایالات متحده ژنرال لوید اوستین ، این ساختارها برای میلیشیای شیعه با نام کتیب حزب الله و کتیب سعید الشهدا ساخته شده بود .

این بمباران ها نقض آشکار حقوق بین الملل و منشور سازمان ملل می باشد . برای آنکه پنتاگون بتواند عملیات خود را توجیه کند ، می گوید این میلیشیا مرتبط با حملات ۱۵ و ۲۲ فوریه در عراق علیه پرسنل ایالات متحده و پرسنل سازمان های وابسته به این کشور.

در این حملات بسیار دقیق بودند تا تنها از این طریق پیام رسانی شود بدون آنکه عملیات نظامی بصورت فراگیر درآید . حدود ۱۷ نفر در این بین کشته شدند .

این بمباران ها زمانی اتفاق افتاد که وزیر امور خارجه ایران -جواد ظریف - و هم تای خود فیصل مکداد را فرا خواند .

این نشان می دهد که این حملات ایالات متحده یک مقدمه ای است برای گفتگو میان دولت بایدن و ایران در ارتباط با تمام منطقه . ملیشیاهایی که مورد نظر بودند در صحنه ی سوریه و عراق یک واحد ارتباطی را تشکیل می دهند .

بر خلاف دولت اوباما ، بایدن حاضر است ایران را به صورت ژاندارم منطقه در آورد ، اما حاضر نیست تا امپراطوری جدیدی را که شامل لبنان ، سوریه ، عراق و آذربایجان باشد را از طریق ایران ایجاد کند . همانطور که در دوران رضا شاه پهلوی وجود داشت .

به گفته ی آدمیرال جان کربی ، سخن گوی پنتاگون ،این حمله با مشورط بسیاری از وابستگان پنتاگون صورت گرفت ( به طور احتمالی رئیس جمهور حسن روحانی می خواهد پروژه ی امپراطوری خود را با روسیه همراه سازد ). با این وجود کاخ سفید و شورای ملی امنیت ایالات متحده و وزیر امور خارجه و دفاع این کشور هنوز مشخص نکردند که آیا در ارتباط با این حملات روسیه را در جریان گذاشته بودند یا خیر ، و یا کوشیدند تا در این میان سربازان روسی زخمی نشوند .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian