2021 Taliban’ı hala 2001’de savundukları çizgideler: Usame bin Ladin’in ABD’deki 11 Eylül 2001 saldırılarında suçlu olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmamaktadır.

Onlara göre Usame bin Ladin, uluslararası bir terörist değil, Sovyetlere karşı mücadele eden bir savaşçıydı.

Bin Ladin’in 11 Eylül saldırılarını üstlendiğini gösteren Pentagon videosuna hiçbir zaman önem vermediler. Yüz tanıma uzmanları için olduğu kadar, onlar için de bu video ve izleyen on yıl boyunca yayınlanan videolar sahtedir.

25 Ağustos’ta NBC tarafından sorulan bir soruya, Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid şu yanıtı verdi:

« Usame bin Ladin, Amerikalılar için bir sorun haline geldiğinde Afganistan’daydı. Olaya karıştığına dair bir kanıt olmamasına rağmen, şimdi Afgan topraklarının kimseye karşı kullanılmayacağı konusunda söz verdik (…) 20 yıl süren savaştan sonra bile, olaya karıştığına dair elimizde hiçbir kanıt yok. Bu savaşın hiçbir gerekçesi yoktu. Savaş için bahane olarak kullanıldı » dedi.

ABD ve İngiliz silahlı kuvvetleri, 11 Eylül’den önce Mısır ve Umman Denizi’nde yığınak yapmışlardı. Zaten Afganistan’a saldırmaya hazırlanıyorlardı.

FBİ, önceki hafta atanan başkanı Robert Mueller bunu yapmış olmasına rağmen, Usame bin Ladin’i 11 Eylül saldırılarına karışmakla asla suçlamadı.

Çeviri
Osman Soysal