Rumsfeld/Cebrowski’nin « sonsuz savaş » doktrininin destekçileri, Başkan Biden’ın davalarına katılmasını yüksek sesle selamlıyor.

Joe Biden, Cenevre’de Vladimir Putin ile tanıştığında bu savaş biçiminden vazgeçmişti. Ancak Biden, Kabil’de Taliban’ın iktidara getirilmesini destekleyerek onlarla aynı çizgiye geldi.

İki hafta içerisinde, Farrar, Straus and Giroux yayınlarından Humane: How the United States Abandoned Peace and Reinvented War’ı (İnsanoğlu: ABD barışı nasıl terk etti ve savaşı yeniden icat etti) yayımlayacak olan Profesör Samuel Moyn, Washington Post’un internet sitesinde bir serbest makale yayınladı: « Biden askerlerini Afganistan’dan geri çekti. “Sonsuz Savaş"a son vermedi » [1].

Moyn, Kabil’in düşmesinin ve Başkan Biden’in halka seslenişinin ardından, « Teröre karşı savaş »ın bin Ladin avının çok ötesinde devam ediyor olmasını memnuniyetle karşılıyor. Artık karada çok sayıda birlik gerektirmeyen, ancak insansız hava araçları ve Özel Kuvvetlerden yararlanılmasını öngören yeni askeri teknikleri memnuniyetle karşılıyor. Bugünkü geri çekilmeyi haklı görerek, ABD birliklerinin konuşlandırılmasının Afganistan’a odaklanmaması, çok daha hevesli olması ve küresel ölçekte gerçekleşmesi gerektiğini vurguluyor.

Samuel Moyn, Başkan Biden’ın seçilmesinden önce bile, müstakbel Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesi ve başka yerlere konuşlandırılması lehinde konuştuğunu hatırlatıyor [2]. Oysa Nisan 2021’de Başkan Biden, Afganistan konusunda « Sonsuz Savaşı sona erdirme zamanının » geldiğini söylemişti. Çünkü tam da Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile Haziran zirvesine hazırlanıyordu. Bu zirve tamamlandığında Rumsfeld/Cebrowski doktrinine geri dönüldü.

Çeviri
Osman Soysal

[1«Biden pulled troops out of Afghanistan. He didn’t end the ‘forever war’», Samuel Moyn, Washington Post, August 17, 2021.

[2Intelligence Matters, CBS, January 9, 2019.