Temsilci Michael Waltz (Florida, Cumhuriyetçi) çevresinde oluşturulan bir ekip Afganistan’da özel bir yardım operasyonu düzenledi: « Ananas Ekspres Operasyonu » (Operation Pineapple Express).

« Ananas » bu grubun şifresiydi.

Bu komandoların tam olarak kimlerden oluştuğu bilinmemektedir, ancak temel olarak Albay Scott Mann ve Yüzbaşı Zac Lois komutasındaki Yeşil Bereliler (Michael Waltz’ın da bir parçası olduğu) gazilerinden oluştuğu belirtilmektedir. Yaklaşık elli operatör, sahadaki komandoları yönetiyordu. Aynı şekilde kurtarılanların kimliği de bilinmiyor.

Bu komandolar bir hafta içinde 600’den fazla Afgan’ı kurtarmayı, havaalanına getirmeyi ve ABD birliklerine teslim etmeyi başardı.

İkinci bir grup Albay Russell Worth Parker tarafından 1940 yılında İngiliz ordusu tarafından Fransız kuvvetlerinin Dunkirk’ten çıkarılmasına atıfta bulunarak « Dunkirk Görev Gücü » (Task Force Dunkirk) adı altında kuruldu. Grupta Savunma Bakanlığı eski müşteşar yardımcısı bugün ABC muhabiri olan Mick Mulroy da yer alıyor. Grubun 83 Afgan’ı kaçırdığı belirtiliyor.

Çeviri
Osman Soysal