Savaş uçaklarının ihalesini kazanmak için Finlandiya’ya gizlice müdahale eden Beyaz Saray’ın, Avustralya ile konvansiyonel denizaltı sözleşmesi iptal edilen Fransa’nın tazmin edilmesi için kazanmasına izin verebileceği belirtiliyor.

Politico’ya göre, Marc Veasey (D-Texas) ve Michael Turner (R-Ohio) önderliğindeki yaklaşık on beş ABD’li parlamenter bu ihaleyi kazanmak için Beyaz Saray’ın desteğini almıştı.

Beş şirket rekabet halinde: Boeing (F/A-18EF Super Hornet), Lockheed Martin (F-35 Lightning II), Dassault (Rafale), Eurofighter (Typhoon) ve Saab (Gripen E/F).

Öte yandan, AUKUS paktı tarafından iptal edilen, Avustralya’nın satın aldığı denizaltıların sözleşmesinin tek taraflı olarak feshedilmesinin neden olduğu skandal ve Fransa ile İsviçre arasında Fransız Rafale’lerinin yerine ABD’nin F-35 uçaklarının satın alınmasıyla ilgili yaşanan olay göz önüne alındığında, Biden yönetimi, teselli ödülü olarak Fransa’nın Finlandiya’da kazanmasına izin vermeyi planlıyor.

SonntagsZeitung [1] ve Matin Dimanche’a [2] göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İsviçre Federal Konseyi Başkanı Guy Parmelin ile Kasım ayında yapılması planlanan zirveyi bu hafta iptal ettirdi. Fransa’nın Bern Büyükelçisi Frédéric Journès’in 2022’nin ilk yarısında, yani Avrupa Konseyi’nin Fransa başkanlığı sırasında bu düzeyde bir temas olmayacağını belirttiği söyleniyor. Élysée, ikna edici olmasa da, bir zamanlama sorununu gerekçe göstererek bu bilgiyi yalanladı.

Çeviri
Osman Soysal

[1« Frankreichs Präsident lädt Guy Parmelin aus », Kurt Pelda, SonntagsZeitung, 19. September 2021.

[2« Fâché, Macron annule la venue de Parmelin à Paris », Michel Pralong, Le Matin Dimanche, 19 septembre 2021.