Avrupa Birliği ve onun EastStratCom ajansı ve National Security Communications Team (NSCT) ile Birleşik Krallık’tan sonra, devleti dijital müdahale yoluyla istikrarsızlaştırma girişimleriyle mücadeleden sorumlu bir kuruluşa, Viginium’a (« yabancı dijital müdahalelere karşı teyakkuz ve koruma birimi ») sahip olma sırası şimdi Fransa’dadır.

14 Temmuz 2021’de yayınlanan 2021-922 sayılı kararnameye göre, Savunma ve Ulusal Güvenlik Genel Sekreterliği, bundan böyle « Ulusun temel çıkarlarına zarar verme olasılığı bulunan, açıkça doğru olmayan veya yanıltıcı olaylarla ilgili tüm iddia veya suçlamalara karşı » mücadele etmeye yetkilidir. .

Söz konusu yapı, bu tehdide verilebilecek yanıtları değerlendirmekle sorumlu bir « Etik ve Bilim Kurulu »nun denetimi altındadır.

Viginium yakın zamanda etkinleştirildi. 70 memurdan oluşmaktadır. Özellikle, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında yabancı dijital müdahaleleri izlemesi bekleniyor.

2016 cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında, yabancı bir devlet (muhtemelen Rusya) Macron ekibinin dahili e-postalarını yayınladı (Macron leaks). Ancak bu bilgiler doğruydu ve dolayısıyla Viginium’un gözlem ve tepki kapsamına girmediler.

Çeviri
Osman Soysal