Kanada’da Facebook, seçim döneminde Başbakan Justin Trudeau’ya yardım etmek için News Innovation Test programına yatırım yaptı. Temmuz 2021’de Black Press Media, Glacier Media ve The Globe and Mail ile bir destek anlaşması imzaladı. On dört Kanadalı medya ortağına tahsis edilen miktar ise 8 milyon dolar.

Arjantin’de Facebook, Ağustos 2021’de 150’den fazla ulusal ve yerel gazeteyle bir anlaşma imzaladı. Peronist cumhurbaşkanı Alberto Fernandez’in yerel ve yasama seçimleri sırasında yanlış haberler yayınlamamasını sağlamak söz konusudur. Ortak Arjantin medyasına tahsis edilen miktar ise 1,5 milyon dolar’dır.

Brezilya’da Facebook, Eylül 2021’de Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya muhalefet eden yaklaşık 20 büyük medya kuruluşuyla bir anlaşma imzaladı. ABD’li şirket için, devlet başkanlığı seçim kampanyası sırasında « fake news »lara karşı mücadele etmek ve « nitelikli » haberler yayınlamak söz konusudur. Brezilyalı medya ortaklarına ayrılan meblağ 2,6 milyon dolar’dır.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca Facebook, gazetecileri eğitmek ve dünya çapında medya kuruluşlarını desteklemek için 600 milyon dolardan fazla yatırım yaptı. Bu amaç için 1 milyar dolar daha harcamayı planlamaktadır.

Çeviri
Osman Soysal