Başkan Joe Biden, 22 Eylül 2021’de 76. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu dışında Kovid-19’a karşı sanal bir Küresel Zirve düzenledi.

Zirveye en az 100 devlet ve 100 örgütün katılacağını ilan etmişti. Gerçekte ise Amerika Birleşik Devletleri’nin müttefiki olan birkaç gelişmiş ülke ve çeşitli kuruluşlar katıldı.

Başkan Biden, dünyadaki her devletin nüfusunun %70’inin aşılanması için 500 milyon ek doz aşı dağıtma sözü verdi.

Bu duyuru biraz kafa karıştırıcı: Washington, 160 milyon dozu zamanında teslim etme sözünü yerine getiremedi ve bu aşıların fiyatı o zamandan beri önemli ölçüde arttı. Bu nedenle, çok daha ucuzken finanse edemediği bu çabayı nasıl finanse edeceği belli değil. Bu ürünleri satın alamayan ülkeler bugün genellikle nüfuslarının %1’inden daha azını aşılayabilmiş durumdadır. Bu nedenle, bu devletlerde Kovid ile bu şekilde mücadele etmek özellikle zor olacaktır.

Bu programdan faydalanması gereken devletlerin bu zirveye büyük ölçüde katılmamış olması, hem ABD’nin taahhütlerine, hem de aşı stratejisine olan güvensizliklerini ortaya koyuyor. Bu devletlerin birçoğu zaten başka çözümler bulmak için yüzlerini Rusya ve Çin’e döndü. Üstelik kendi ülkesinde, tam aşı stratejisinin şampiyonu olan ABD, Çin’dekinden milyon nüfus başına 25 kat daha fazla ölümle feci bir sonuca sahiptir.

ABD’nin bağışlar dağıtmak için düzenlediği bir toplantı, potansiyel alıcılar tarafından ilk kez boykot ediliyor.

Çeviri
Osman Soysal