Julian Assange’ın avukatları, CİA yönetiminin Wikileaks’i « devlet dışı düşman istihbarat servisi » (non-state hostile intelligence service) olarak adlandırdığını kanıtlayan resmi ABD belgelerini ortaya çıkardı. Bunlara göre Mike Pompeo, Ekvator büyükelçiliğinden sığındığı Londra’ya, Rusya’ya nakledilmesini engellemek üzere çeşitli kaçırma ve suikast senaryoları üzerinde çalışma yapılması talimatı verdi. ABD, Londra’daki bir havaalanında Rus yetkililere karşı silah kullanmak için İngiltere’den izin almıştı. Plan, Başkan Donald Trump’ın karşı çıkması nedeniyle uygulanmadı ve Julian Assange’ın nakli gerçekleştirilmedi [1].

Avustralya’da CİA tarafından yetiştirilen Julian Assange, ilk olarak yozlaşmış Afrikalı liderlerin ifşa edilmesi sürecinde yer aldı. Ardından, yayınlanan belgelerin yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nin Kara Kıta’daki iştahını tatmin etmeye yaradığının farkına vardı. Daha ABD’ye karşı tavır aldı ve Irak’taki askeri üslerden gelen tüm dahili raporları yayınladı. Böylece « gaf » olduğuna inanılan şeylerin aslında Washington’un politikası olduğunu göstermişti. ABD, söyleminin tam aksine Irak’a barışı getirmeye etmeye değil, buradaki devleti yok etmeye çalışıyordu. Julian Assange daha sonra Batı emperyalizminin tüm yönleri hakkında geniş bir ifşaat operasyonu başlattı.

CİA, Vault-7 programının ifşasını tarihindeki ciddi bir sızıntı olarak değerlendirdi. Microsoft ve Apple’ın temel yazılımlarının yanı sıra akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve akıllı TV’ların yoldan çıkarılmasına imkan veren bir sistem söz konusudur.

Bugün Julian Assange psikolojik olarak ciddi yara almış durumdadır. Birleşik Krallık’ta hapsedilmiştir ve ABD’ye iadesini beklemektedir.

Çeviri
Osman Soysal

[1«Kidnapping, assassination and a London shoot-out: Inside the CIA’s secret war plans against WikiLeaks», Zach Dorfman, Sean D. Naylor and Michael Isikoff, Yahoo News, September 26, 2021