انفجار قیمت گاز پس از اثرات فاجعه بار قرنطینه ی سال ۲۰۲۰ ،در لحظه ای بحرانی به اقتصاد اروپا لطمه زد . توضیحی که بر اساس آن علت افزایش قیمت به دلیل افزایش تقاضا و کاهش عرضه بوده است . اما این موضوع چارچوب بسیار پیچیده ای را پنهان می کند که در آن عوامل مالی سیاسی و استراتژیک نقش به سزایی را ایفا می کنند . ایالات متحده روسیه را متهم میکند که از منابع گازی به عنوان سلاح ژئو استراتژیک استفاده می کند و منابع خود را با قطع کردن آن باعث می شود تا دولت های اروپایی مجبور به بستن قرار داد دراز مدت با شرکت گاز پروم می کند . همانگونه که آلمان با خط لوله ی شمال این کار را انجام داده است . واشنگتن به اتحادیه اروپا فشار می آورد تا از وابستگی انرژی روسیه دور باشد . این امر باعث شده تا قرار دادهای بلند مدت اروپا با گاز پروم برای واردات گاز از روسیه کاهش چشم گیری داشته باشد . در حالی که خریدها در بازارهای محلی و نقدی در جایی که سهام گاز خریداری می شود افزایش یافته است . تفاوت عمده در این است که قرار داد های بلند مدت با گاز با قیمت پایین خریداری می شوند و در طول سال های گذشته ثابت مانده اند . در بازارهای لحظه ای گاز با قیمت های ناپایداری و به طور کلی بسیار بالاتر خریداری می شوند . و این معاملات به صورت سفته های مالی در سهام تعیین می شوند . مبادلات مقادیر زیادی کالاهای معدنی و کشاورزی خرید و فروش می شوند و تحویل آنها در تاریخ معین و با قیمت تواقفی در زمان خاصی امضا می شوند .

استراتژی گروههای مالی قدرتمندی که در مورد این قرار دادها گمانه زنی می کنند افزایش قیمت مواد اولیه که شامل آب نیز می شود به منظور فروش مجدد آن با قیمت باتری عرضه می شوند . برای اینکه حجم معاملات در سفته بازی ها و بورس مورد مطالعه قرار گیرد ، کافی است به بورس تجارت شیکاگو در آمریکا که مقر آن شیکاگو و نیویورک می باشند نظر بیاندازید . سالانه حدود ۳ میلیارد دلار با مبلغ یک میلیون و یک میلیارد دلار که بیشتر از ده برابر ارزش تولید ناخالص داخلی جهان در یک سال می باشد عرضه می شوند . در سال ۲۰۲۰ ، زمانی که اقتصاد جهان تا حد زیادی فلج شد ، تعداد قرار دادهای مشابه به بالاترین رکور خود که مبلغ ۴۵ میلیارد دلار است رسید که ۳۶ در صد بیشتر از سال ۲۰۱۹ بوده است و باعث افزایش قیمت مواد اولیه شد.

در عین حال ، ایالات متحده بر اتحادیه ی اروپا فشار می آورد تا گاز روسیه را جازگزین گاز شل ایالات متحده نماید . در سال ۲۰۱۸، با اعلامیه ی مشترکی میان رئیس جمهور آمریکا -دونالد ترامپ – و رئیس کمیسیون اروپا بسته شد که در آن اتحادیه اروپا متعهد گردید گاز طبیعی مایع بیشتری از ایالات متحده خریداری نماید ، نفت شل که با تکنیک شکست هیدرولیکی استخراج می شود و باعث رساندن آسیب به محیط زیست می گردد.این نفت با خنک شدن تا منهای ۱۶۱ سانتی گراد وارد کشتی های حمل و نقل گاز به ۳۰ پایانه اروپایی منتقل می گردد . در این پایانه ها باید دوباره گاز گیری شود .

گاز ایالات متحده ، اگر چه از طریق کمک های مردمی عرضه می شود ، اما بسیار گرانتر از روسیه و برای ورود به بازار جنگ خط لوله ی گاز اضافه می شود . جنگی که ایتالیا هزینه ی آن را بیشتر پرداخت می کند . هنگامی که در سال ۲۰۱۴ دولت اوباما و کمیسیون اروپا ، جریان جنوبی خط لوله ی گاز را در مراحل پایان مسدود کردند ، بر اساس تواقف بین شرکت ملی هیدروکربن ایتالیا و گاز پروم روسیه ، گاز به طور مستقیم از طریق دریا ی سیاه با قیمت بسیار پایین به ایتالیا منتل شد . روسیه مانع عبور جریان خط لولیه از طریق دریای سیاه که از ترکیه می گذرد شد . و دو قرار داد بلند مدت برای تامین گاز روسیه برای صربستان و کرواسی و منطقه ی بالکان ادامه یافت . دی ۲۰ ماه سپتامبر در بوداپست ، گاز پروم و شرکتی مجارستانی با قیمت بسیار پایینی به مدت ۱۵ سال قرار داد امضا کردند . شکست واشنگتن به این دلیل بود که مجارستان و کرواسی بخشی از سازمان ناتو بودند . واشنگتن می خواهد چه به لحاظ اقتصادی و چه به لحاط سیاسی و استراتژیک به این موضوع پاسخ دهد .

ترجمه توسط
Sylvia Bejanian
منبع
ال مانیفستو (ایتالیا)